Omavalitsustund raadios (1)

Eilses Kadi raadio “Omavalitsustunnis” rääkisid Valjala vallavolikogu esimees Liilia Eensaar ja vallavanem Kaido Kaasik.

K. K.: Töötan vallavalitsuses alates 1995. aastast, vallavanemaks sain 1996. 
L. E.: Volikoguliige olen viiendat koosseisu, volikogu juhin teist perioodi. /—/ Meie tugevus on see, et oleme saanud palju investeerida, ka kaugematesse küladesse. Tulemus on ilus.

K. K.: Meil on projektide alane kogemus juba eelmisest sajandist. Peamine eesmärk on inimesele soodsa elukeskkonna loomine. Pensionieatõusust tulenevalt peavad inimesed tulevikus tööjõuturul kauem vastu pidama.
L. E.: Meie tõmbekeskus on ikka Kuressaare, Ida-Saaremaa koostööprojektidega haakume me vähe.

K. K.: Kui vaadata Valjala ajalugu, siis on siinkandis harjutud juba tsaariajast alates kaugemale ette vaatama.
L. E.: Elanikke on meil hetkel 1416. See arv peaks olema suurem, eriti tööjõuliste inimeste osakaal.
K. K.: Enne sõda oli siinmail 4000 elanikku, ka praegu kannataksime selle arvu välja. /—/ Eelarvelaekumised vastavad prognoosile, meil on sel aastal säästueelarve.

L. E.: Investeeringutest on kavas apteegimajast välja ehitada tervisekeskus. Raha oleme projektile saanud, omaosalus on eelarves sees.
K. K.: Kuigi Valjala meiereihoone lõhutakse maha, ehitame Jööri mõisakompleksi meiereimuuseumi.
L. E.: Transpordiprobleeme erilisi ei ole. Vallasiseselt sõidetakse õpilasbussidega, näis, kuidas suvel hakkama saame.
/—/ Külaseltsid tegutsevad, ka toetused neile on eelarves olemas. /—/ Kultuuritöö käib, isetegevusringides lööb kaasa 80 inimest. Vahetevahel napib pealtvaatajaid.

K. K.: Töötuse tase on 9% (75 töötut) ja seda on palju. Mõni aasta tagasi oli vaid 7 töötut. Aidata püüame neid, kes seda ise tahavad. Puuduseks on see, et töötukassa ei väljasta vallale töötute nimesid, vaid ainult arvu.
L. E.: Sotsiaaltoetusi pole saanud viimasel ajal tõsta, aga me pole ka midagi ära võtnud.

K. K.: Ettevõtluses annab Valjalas tooni põllumajandus. See on läbi aegade nii olnud. Turism jääb tahaplaanile. /—/ Põhikool jääb meil alles, hetkel on seal 120 õpilast. Lasteaed on lapsi täis, maja vastab ka kõigile nõuetele.
L. E: Meil on 1991. aastast sõprussuhted Pirkkala vallaga Soomest, need kestavad edasi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)