Ajal, mil Eestis tervikuna on turistide arv hakanud vähehaaval kasvama, vähenes Saare maakonna majutusettevõtetes ööbimiste arv käesoleva aasta alguses enam kui kümnendiku võrra ja langes viimase viie aasta kõige madalamale tasemele. Samas on languse tempo mullusega võrreldes aga aeglustunud ja turismindusega tegelevate inimeste arvates on järelduste tegemine vaid kahe esimese kuu statistika alusel mõnevõrra ennatlik.
Kui möödunud aasta jaanuaris-veebruaris registreeriti Saare maakonna majutusettevõtetes 19 532 ööbimist, siis tänavu oli samal perioodil ööbimisi vaid 17 397 – see on viimase viie aasta kõige nigelam näitaja. Positiivse tendentsina torkab silma aga asjaolu, et mullusega võrreldes on ööbimiste arvu langustendents aeglustunud: sel aastal –10,9%, mullu oli sama näitaja –19,1% (vt joonis 1).
Samas on Eestis tervikuna majutusasutustes registreeritud ööbimiste arv mullusega võrreldes ligi üheksa protsendipunkti kasvanud (vt joonis 2).
Kommenteerides neid arve, ütles Kuressaare turismiinfo keskuse infokonsultant Kristina Mägi: “Ma ei võtaks seda esimest statistikat veel eriti tõsiselt. Need on vaid kahe kuu andmed, arvud on veel väga väikesed, mistõttu võib juba üheainsa ürituse toimumine või ärajäämine suhtarvu kogu vabariigis siia-sinna nihutada. Põhjapanevamate järelduste tegemiseks tuleks ikkagi ära oodata esimeste suvekuude statistika.”
Mis puutub ööbimiste arvu kasvu Eestis tervikuna, siis siin on Mägi sõnul võtmerolli mänginud eelkõige Tallinn, kus selle aasta jaanuaris toimus rahvusvaheline suurüritus, iluuisutamise EM.
Siseturism endiselt languses
Nagu varasematel aastatel, on ka tänavu ööbimiste arv vähenenud põhiliselt Eesti kodanike osas. Kui läinud aasta kahel esimesel kuul registreeriti Saaremaa majutusettevõtetes 13 682 Eesti kodanike ööbimist, siis sel aastal oli see näitaja kahanenud 11 823-le – vähenemine ligi 14 protsenti.
Võrdluseks võib tuua, et mullu samal ajal kahanes siseturism ligi neljandiku võrra. See tähendab aga, et tänavu on langustendents ka selles osas peatunud.
Välisturistidest on Saare maakonnas tänavu vähem peatunud, võrreldes möödunud aasta algusega, soomlasi ja lätlasi (–10,8% ja –39,6%). Samas on aga tunduvalt tõusnud meil ööbinud rootslaste ja venelaste arv.
Turismiinfokeskuse juhataja Karmen Paju ütles, et Rootsi turistide osatähtsuse kasv meie majutusasutuste külastajate seas on seletatav aasta alguses toimunud tšarterreisidega.
“Mis puudutab aga Venemaa turiste, siis nende arv on viimasel ajal tõusnud kogu Eestis,” rääkis ta. “Paljud venelased on hakanud taas käima Eestis aastavahetust veetmas ning pealegi on Peterburis ja Moskvas korraldatud viimasel ajal mitmeid üritusi, kus Eestit on tutvustatud kui turismisihtkohta.”
Kristina Mägi lisas, et vene turistide arvu kasvule on kindlasti kaasa aidanud ka riigikogu otsus läinud aasta novembrist, mille kohaselt vähendati 2011. aasta lõpuni tax-free-ostude alampiiri seniselt 2000 kroonilt 600 kroonile. “See otsus tõstis kindlasti Eesti kui turismimaa atraktiivsust väljaspool Euroopa Liitu, sh Venemaal,” selgitas ta.
Hinnatase on alanenud
Kui jälgida hinnataset meie majutusasutustes, siis langes see käesoleva aasta alguses 2005. aasta tasemele (vt joonis 3). Jaanuaris ja veebruaris maksis ööpäev Saare maakonna majutusasutustes keskmiselt 248 krooni. Eestis tervikuna maksis ööpäev majutusasutustes 2010. aasta alguses keskmiselt 401 krooni.
Karmen Paju ütles, et hinnataseme langus on peamiselt seletatav konkurentsi suurenemisega meie majutusturul, aga ka nõudluse kahanemisega. “Kuid hinnalangus on igati tervitatav, sest see tõstab Saaremaa kui turismisihtkoha konkurentsivõimet,” lisas ta.
Loen Saaremaa majutusasutuste hinnakirju ja imestan, et neil üldse kundesid leidub. Kui hindu keskeltläbi vähemalt kolmandiku võrra langetada ei suudeta, tuleb tänastel majutusäri tegelastel õige pea endale mingi muu elatis otsida.
Tõstke aga hindu, küll siis rikkus ja kunded tulevad:)
Kuressaare kesklinna hotellid ovad sulle kinni kui sa pakkut 400 EEK. ööpäeväst.Vähemalt Mändjala kämpingiin sul ei ole asi 400ga.Kui soodust kysyt-ei tule.Mitte vettä dusista sama rahaga,tökkepuu pysyb ga kinni kui sa et osta auki kui autoga soovid sisse minna.
Te mandri inimesed olete imelikud küll, kusagile välismaale ei ole kallis minna, kus peab mitukümmend tuhad varuks olema, aga saaremaale kus saab ikka tunduvalt odavamalt tulla on kallis, selleks pole vaja isegi mitte kolme tonni kulutada et saaremaal ära käia!
“Kui jälgida hinnataset meie majutusasutustes, siis langes see käesoleva aasta alguses 2005. aasta tasemele (vt joonis 3). Jaanuaris ja veebruaris maksis ööpäev Saare maakonna majutusasutustes keskmiselt 248 krooni. Eestis tervikuna maksis ööpäev majutusasutustes 2010. aasta alguses keskmiselt 401 krooni.”
Selliseid rotte, kelle jaoks 248.- öö kallis on pole tõesti saarde vaja…
Kuni pole püsiühendust, senini Saaremaa külastatavusega paremuse poole eriti ei muutu. Statistikud võivad oma numbreid välja pakkuda kuidas tahavad, protsendid siia ja sinna. Esmane turismis on kättesaadavus, kõik loevad oma aega. Ja seejärel raha. Kellele küll meeldib kai peal passida, kallis laevapilet näpus? Ainult fanaatikud, masohistid ja käputäis uudishimulikke. Ja nii jäävadki reisihimulised mandrile.
“einoh”, jutt on “kekmisest” – uuri natuke, mis asjad selle “keskmise” alla lähevad ja arvatavasti muudad oma arvamust.
Lihtsuse mõttes annan viite – kas lihtne telkimiskoht on selle statistaka sees või ei ole?
Vat kus lops. Mäletan hästi, kui lehes kirjutati, et SPA-d on puha pungil rahvast täis. Samas olid hoonete aknad pimadad mis pimedad. Kas järjekordne tsirkus?
Saaremaal on kallimad nii kinnisvara kui ka hotellid.Ellatakse teisel planeedil.
jaa oleks hinnad vähegi soodsamad tuleks mehega vöibolla korra kuus alati romantikat tegema 1 ööks aga jah kallis kalllis on, mitte mees vaid majutus :D:D(mees on armas:))
Ehk saaksin minagi su mehekest vahest laenata. Nõnna tahaks ka seda va vanainimeste asja ajada.
nii on arvas: “Kuni pole püsiühendust, senini Saaremaa külastatavusega paremuse poole eriti ei muutu.”
mina arvan: Ükski turist ei jäta saarele tulemata selle pärast, et peab vahepeal laevaga sõitma. Tõenäoliselt mõned jaanipäeva-aegsed läbustajad ei viitsi tõesti oma lõkke tegemiseks ja täis lakkumiseks kolme tundi oodata ja tõmbavad nosu kuskil lähemas metsas täis.
teil õigus, saare hinnad on unistuste unenägu, nagu oleks järjekord ukse taga et saab hinda kõrgel hoida. Ilmselt ongi kasulikum maja tühi hoida kui hinda 30% alla lasta ja raha vastu võtta. See on Saaremaa ärimudel. Sama ju toidukaupade, bensiini, autode jne jne hindadega.
Saarlased on ju alati rumalad jõmmpead olnud!
kas, sa hiidlane tead, et teil on köikse kenamad naabrid? :D
Hiidlasel öigus aga issus’e komm on niiiiii pika habemega ja tegelt vastupidi kõlama pandud. Aga tobud olete mölemad.