Hotellikülastajate arv viie aasta madalaimal tasemel (16)

Hotellikülastajate arv viie aasta madalaimal tasemel

 

Ajal, mil Eestis tervikuna on turistide arv hakanud vähehaaval kasvama, vähenes Saare maakonna majutusettevõtetes ööbimiste arv käesoleva aasta alguses enam kui kümnendiku võrra ja langes viimase viie aasta kõige madalamale tasemele. Samas on languse tempo mullusega võrreldes aga aeglustunud ja turismindusega tegelevate inimeste arvates on järelduste tegemine vaid kahe esimese kuu statistika alusel mõnevõrra ennatlik.

Kui möödunud aasta jaanuaris-veebruaris registreeriti Saare maakonna majutusettevõtetes 19 532 ööbimist, siis tänavu oli samal perioodil ööbimisi vaid 17 397 – see on viimase viie aasta kõige nigelam näitaja. Positiivse tendentsina torkab silma aga asjaolu, et mullusega võrreldes on ööbimiste arvu langustendents aeglustunud: sel aastal –10,9%, mullu oli sama näitaja –19,1% (vt joonis 1).

Samas on Eestis tervikuna majutusasutustes registreeritud ööbimiste arv mullusega võrreldes ligi üheksa protsendipunkti kasvanud (vt joonis 2).
Kommenteerides neid arve, ütles Kuressaare turismiinfo keskuse infokonsultant Kristina Mägi: “Ma ei võtaks seda esimest statistikat veel eriti tõsiselt. Need on vaid kahe kuu andmed, arvud on veel väga väikesed, mistõttu võib juba üheainsa ürituse toimumine või ärajäämine suhtarvu kogu vabariigis siia-sinna nihutada. Põhjapanevamate järelduste tegemiseks tuleks ikkagi ära oodata esimeste suvekuude statistika.”

Mis puutub ööbimiste arvu kasvu Eestis tervikuna, siis siin on Mägi sõnul võtmerolli mänginud eelkõige Tallinn, kus selle aasta jaanuaris toimus rahvusvaheline suurüritus, iluuisutamise EM.

Siseturism endiselt languses

Nagu varasematel aastatel, on ka tänavu ööbimiste arv vähenenud põhiliselt Eesti kodanike osas. Kui läinud aasta kahel esimesel kuul registreeriti Saaremaa majutusettevõtetes 13 682 Eesti kodanike ööbimist, siis sel aastal oli see näitaja kahanenud 11 823-le – vähenemine ligi 14 protsenti.
Võrdluseks võib tuua, et mullu samal ajal kahanes siseturism ligi neljandiku võrra. See tähendab aga, et tänavu on langustendents ka selles osas peatunud.

Välisturistidest on Saare maakonnas tänavu vähem peatunud, võrreldes möödunud aasta algusega, soomlasi ja lätlasi (–10,8% ja –39,6%). Samas on aga tunduvalt tõusnud meil ööbinud rootslaste ja venelaste arv.
Turismiinfokeskuse juhataja Karmen Paju ütles, et Rootsi turistide osatähtsuse kasv meie majutusasutuste külastajate seas on seletatav aasta alguses toimunud tšarterreisidega.

“Mis puudutab aga Venemaa turiste, siis nende arv on viimasel ajal tõusnud kogu Eestis,” rääkis ta. “Paljud venelased on hakanud taas käima Eestis aastavahetust veetmas ning pealegi on Peterburis ja Moskvas korraldatud viimasel ajal mitmeid üritusi, kus Eestit on tutvustatud kui turismisihtkohta.”

Kristina Mägi lisas, et vene turistide arvu kasvule on kindlasti kaasa aidanud ka riigikogu otsus läinud aasta novembrist, mille kohaselt vähendati 2011. aasta lõpuni tax-free-ostude alampiiri seniselt 2000 kroonilt 600 kroonile. “See otsus tõstis kindlasti Eesti kui turismimaa atraktiivsust väljaspool Euroopa Liitu, sh Venemaal,” selgitas ta.

Hinnatase on alanenud

Kui jälgida hinnataset meie majutusasutustes, siis langes see käesoleva aasta alguses 2005. aasta tasemele (vt joonis 3). Jaanuaris ja veebruaris maksis ööpäev Saare maakonna majutusasutustes keskmiselt 248 krooni. Eestis tervikuna maksis ööpäev majutusasutustes 2010. aasta alguses keskmiselt 401 krooni.

Karmen Paju ütles, et hinnataseme langus on peamiselt seletatav konkurentsi suurenemisega meie majutusturul, aga ka nõudluse kahanemisega. “Kuid hinnalangus on igati tervitatav, sest see tõstab Saaremaa kui turismisihtkoha konkurentsivõimet,” lisas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)