Ruhnust nähti Kihnu majakat (2)

Teisipäeva õhtupoolikul nähti Ruhnus miraaži tõttu 65 kilomeetri kaugusel asuvat Kihnu saart, mis tavaoludes kaob Ruhnu vaateväljast maakera kumeruse taha.

Ringsu sadama ülevaataja Priit Kapsta sõnul võimaldas erakordne atmosfäärne optiline nähtus enne päikeseloojangut näha Ruhnu sadamast Kihnut ja binokliga vaadates paistis isegi Kihnu majakas selgelt kätte. Mööduvad kaubalaevad olid samuti pilvedest kõrgemale tõstetud, üks usinam rügas koguni, põhi vastu taevast, edasi, kirjutas Kapsta Ruhnu blogis.

Kapsta sõnul oli Kihnu terendus visuaalselt päris vahva vaatepilt, mis muuhulgas võimaldas tal enda jaoks naabersaare asukoha senisest täpsemini paika panna. Ilmastikunähtuse pildistamisest Kapsta loobus, sest fototehnika nõrk optika oleks kujutise ebaselgeks jätnud.

Kapsta ütles, et väidetavalt on Ruhnust kunagi varem ka Pärnu teletorni nähtud.Ruhnu sadamaakvatooriumis mõõdistustöid teinud OÜ Meremõõdukeskus juhataja Peeter Ude sõnul on ta oma ligi 30-aastase meresõidupraktika jooksul näinud miraaži korduvalt, kuid Ruhnus nähtu teeb erakordseks terendunud objekti suur kaugus. Laevast, mida Ruhnu sadamast nähti taevas tagurpidi, oli Ude oma kaatriga tund aega varem mööda sõitnud.

Nasva mees Hillar Lipp rääkis, et nägi mõni päev tagasi Nasva sadama lähedalt merest terendamas Kuramaa metsa ja Sääre majakat.
Miraaž ehk terendus on valguskiirte teekonna paindumisest tulenev atmosfäärne optiline nähtus, mille tõttu tunduvad kauged objektid lähemal või teises kohas paiknevat. Sellist nähtust esineb sageli kõrbekuumuses, aga ka Eesti maanteedel, kus tavapeegeldus laseb asfaltteedel näida märjana.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)