Vaidlen ruhnlaste blogis väidetule vastu (7)

Vaidlen ruhnlaste blogis väidetule vastu

 

Eelmisel aastal viidi ära hulk prügi ja koristati talgute korras Ruhnu prügila territoorium, kus peaks asuma jäätmejaam (ruhnlane.blogspot.com).
Eelmisel aastal korraldas jäätmete äraveo Ruhnu saarelt Ruhnu vallavalitsus. Saarelt viidi ära kaks suurt laevatäit erinevaid jäätmeid. Kogus oli mitukümmend tonni. Valla osaühing OÜ Ruhnu Teenused pakendas jäätmed suurtesse kottidesse ja transportis laevale. Pärast jäätmete äravedu koristas prügimäe ala OÜ Ruhnu Teenused. Talgud korraldasid Ruhnu saare ettevõtlikud naised ja koristasid ära prügimäe ümbruse metsaaluse.

Talgutest võtsid osa mitmete Ruhnu naiste, meeste ja laste seas ka Ruhnu põhikooli õpetajad, rahvamaja juhataja, OÜ Ruhnu Teenused juhataja, vallavanem ja vallasekretär. Talgutele ei tulnud kaupluses õlut joov seltskond. Kõigile Ruhnu saare elanikele on teada, et praegune probleemi tõstataja on just sama seltskond. Nemad eelistavad kaupluses õlut juua ja kõiki teisi kiruda. Mõni aktiivsem neist ei suuda isegi volikogu istungist kaine peaga osa võtta. Kahjuks ei ole nende poolt peale vingumise, virisemise ja hädaldamise kõikidel maailma teemadel viimastel aegadel midagi reaalset saare üldsuse kasuks tehtud.

Tänaseks on vaatepilt sama jube, kui see oli enne
Vaatepilt ei saa olla sama jube, kuna ühe talvega ei ole ehitatava jäätmejaama alale saanud koguneda sama palju jäätmeid, kui neid oli enne sügisest jäätmete äravedu. Siis oli seal jäätmeid mitmete aastate jagu ja kümnetes tonnides. Nüüd on aga vaid ühe talve jagu ja seda ka ainult Ruhnu enda elanike tekitatud koguses.

Täielikult on läbi kukkunud prügi sorteerimise korraldus – inimeste poolt majapidamistes sorteeritud prügi valatakse valla poolt prügimäel ühte hunnikusse kokku.
Kuni jäätmejaama täieliku väljaehitamiseni on sorteeritud prügi kogumine mõningal määral häiritud. Sorteeritult on jäätmed hetkel pandud eraldi suurtesse konteineritesse ning asuvad ka eraldi erinevates kilekottides. Vale on väide, et vald valab prügi prügimäel ühte hunnikusse kokku, kuna jäätmete kokkukogumisega tegeleb OÜ Ruhnu Teenused, kes korraldab ka kevadel jäätmejaama territooriumi koristuse.

(Mõne nädala pärast ei oleks õllesõprade seltskond saanud enam sellel teemal sõna võtta, kuna siis oleks OÜ jõudnud koristustööd lõpetada. Seepärast pidid nad ka oma pöördumisega kiirustama.) Samas viivad sellele territooriumile jäätmeid ka otse saare elanikud. Kes neist midagi korralikult pani ja kes laiali puistas, on raske süüdistada. See peaks küll kõigile Ruhnu inimestele arusaadav olema, et jäätmejaama ehitus saab jätkuda alles pärast laevaliikluse algust. Kui keegi oleks suutnud laeva sõitma panna või vajalikud materjalid mingil muul moel saarele tuua talvel, siis oleks ta võinud ju oma abi pakkuda.

Ainsad prügi sorteerijad on rebased ja varesed. Nõuame Ruhnu vallavalitsuselt oma töö tegemist ja viivitamatut Ruhnu prügila korrastamist.
Selle asemel, et poes õlut juua ja hädaldada, korraldagu vingujad talgud ja tehku asi korda. Sügisel ettevõtlikud Ruhnu naised tegid nii. Oli ilus üritus ilma kisa, kära ja virisemiseta. Kõigil oli hea meel, et midagi kasulikku sai tehtud. Alati on muidugi mugavam teisi süüdistada, ise mitte midagi teha ja õlut limpsida. Sarnaste inimeste suhtumine on kõigile teada: “Las teised teevad kõik selleks, et minul oleks hea elada, ja mina teen just seda, mis minule parasjagu meeldib.”

Lisaks minule on Ruhnul veel väga palju inimesi, kes leiavad, et Kaarel Lauk ei peaks ennast nimetama ruhnlaste eeskõnelejaks. Tegelikult võtab ta sõna ainult enda ja veel mõne kamraadi nimel. Aga Ruhnus on veel lisaks neile 40–50 alalist elanikku.

Aare Sünter
Ruhnu vallavanem

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)