Sunniviisil vahetatud truubid päästsid Nasva küla uputusest (4)

Sunniviisil vahetatud truubid päästsid Nasva küla uputusest

TAMM OLI SÜÜDI: “Kaks aastat läks aega, enne kui aru saadi, et küla uputamise põhjus oligi see tamm,” ohkas kogu küla eest võidelnud külavanem Arvi Tasa.
Foto: Peeter Kukk

Tänu Kaarma vallavalitsuse käsul äsja paigaldatud suuremale truubile ja Nasva jõe Samsoni harule rajatud tammi läbikaevamisele pääses Nasva küla tänavu uputusest.

Nasva külavanema Arvi Tasa sõnul on küla selle eest tänulik uuele abivallavanemale Urmas Sepale. “Võttis meetmed kasutusele ja käskis tammiehitajal siia truubi panna,” ütles külavanem Arvi Tasa. Uus truup paigaldati 15. aprillil ning juba kaks päeva hiljem olid küla majade hoovid veest tühjad.

Kaarma abivallavanem Urmas Sepp kinnitas, et kinnistuomanikule tehti tõepoolest ettekirjutus, milles nõuti truupide väljavahetamist 15. aprilliks.
“Seda OÜ Lipimätas ka täitis ning sunniraha ei olnud rakendada vaja,” kinnitas Sepp, kelle sõnul on nüüd veed tõesti ka jooksma hakanud. “Veevool on nii normaalne, kui ta olla saab,” lisas Sepp.
“Enne olid siin sees sellised 30 cm torud ning vesi lihtsalt ei jõudnud sealt läbi voolata,” rääkis Arvi Tasa, kes on juba kaks aastat võidelnud selle eest, et Nasva küla ei upuks.

Samuti on ta varem üritanud ametnikele selgeks teha, et suurte uputuste vältimiseks tulebki suuremad truubid panna koguni kahele tammile. Tasa senistest appihüüetest pole kasu olnud.
Nüüd on aga vee läbipääsemiseks 50 cm läbimõõduga toru ja vesi voolab ning tänu sellele tänavu enam kahekümne maja hoovid ei upu.

Tamm kaevati läbi

Veel suurema osa külast ning ka metsad ja karjamaad päästis üleujutusest aga Samsoni harule rajatud tammi läbikaevamine. Ka seal ootab neli suurt truupi paigaldamist.
Eelmisel talvel hukkus Nasva jõe Samsoni harus tuhandeid kalu, kes olid sinna tammi tõttu lõksu jäänud.
“Sinna tulevad ka suured truubid,” selgitas Tasa, näidates kõrval kasvavate pilliroogude peal, kus oli veetase veel mõni päev tagasi.

Ta lisas, et tänu selle tammi läbikaevamisele küla uputamist kuni sügiseni ei toimu. Kui see tamm oli kinni, oli vee all pool küla ning lisaks veel heinamaad ja metsad.
“Kaks aastat uppusime vee all,” meenutas Arvi Tasa, näidates, et nüüd saab vesi vabalt läbi joosta ja ümberkaudsed maad on kuivemad.
Kui tamm terve oli, oli ühel pool vesi tammiga tasa ja teisel pool 80 cm madalam, mis oli selge märk, et vesi lihtsalt ei jõudnud ära voolata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 50 korda, sh täna 1)