Muhu saarel luuakse Buckfasti mesilastõu aretuskeskus (2)

Muhu saarel luuakse Buckfasti mesilastõu aretuskeskus

Buckfasti tõugu mesilaste paarumisala Kesselaiul.
Foto: Aimar Lauge

Sel aastal kehtima hakkava uue riikliku mesindusprogrammi raames rajatakse Eestisse kolm esimest tõumesilat, millest üks tuleb Muhu mesiniku Aimar Lauge valdustesse.

Aimar Lauge, kes on ühtlasi riikliku mesindusprogrammi 2010–2013 tõuaretusmeetme eestvedaja, ütles Oma Saarele, et tema ülesandeks on rajada tõumesila Buckfasti mesilastele, keda Lauge oma mesilas praegugi peab. Lisaks tulevad Tartumaale tõuparanduskeskused Kraini ja Itaalia mesilastele ja neli tõu-testmesilat.

Uudis on aga seegi, et kui Itaalia tõugu mesilaste aretuskeskuse paarumisala luuakse Piirissaarde, siis Kraini tõumesila paarumisala asukohaks valiti Rein Lemberi mesila Abrukal. Väikesaared on tõumesilaste paarumisalaks valitud seetõttu, et see välistab segunemise teiste mesilastega. Ka Aimar Lauge tõumesila paarla asub mitte Muhu saarel, vaid Kesselaiul.

Tõumesilate rajamise eesmärk on vähendada segavereliste mesilaste osakaalu ja tõsta seeläbi meetoodangut. Edaspidi saavad Eesti mesinikud soetada endale tõupuhtaid Kraini, Itaalia ja Buckfasti mesilasi. Praegu on suurem osa Eesti mesilastest segaverelised.
Aimar Lauge sõnul on ta Inglismaalt pärit Buckfasti mesilastega tegelenud juba 1995. aastast, kuid alles järgmisel aastal õnnestub neid ametlikult tõumesilastena müüa. Saaremaa suurematel mesinikel on kõigil Buckfasti tõug olemas ja nad on sellega Lauge kinnitusel väga rahul.

Milline üks tõumesila täpselt olema peab, pole Lauge sõnul veel päris selge. Tema kogemuste ja Taanis õpitu-nähtu põhjal peaks tõumesila suurus olema minimaalselt 150 mesilasperet. Paarlas võiks olla 4–10 mesilasperet (asuvad paarumissaarel), kes toodavad isamesilasi ehk leski. Ühe sellise pere lesed suudavad korraga ära paaritada kuni 25 mesilasema.

Lauge sõnul on tal plaanis sisse tuua vähemalt viis eri liini Buckfasti tõumesilasi, iga liini jaoks 30 peret. Mida rohkemate perede hulgast on valida, seda paremad on tulemused, selgitas ta.
Puhtatõuline mesilasema maksab ligi 700 krooni. Sellised emad, keda on mitu aastat järele proovitud ja kelle järglased on väga head, maksavad aga juba ca 3000 krooni. Tavaline tarbeema, kes Eestis on enamuses, maksab ca 300 krooni.

Buckfasti mesilasemad on plaanis osta Taanist, Rootsist ja võimalik, et ka Hollandist, kus Buckfasti tõuaretus pidi olema heal järjel. Kraini mesilasemasid tuuakse Poolast, Taanist ja Austriast. Itaalia emasid on plaan tuua Soomest, Taanist ja Itaaliast.
Projektirahade eest ongi põhiliselt planeeritud osta tõuemasid ja emade paarumiseks vajalikke paarumistarusid. Samuti on plaanis osta mesilasemade kunstliku paarumise aparaat.
Tõuaretuseks on riiklikus programmis ette nähtud kolme aasta peale ligi 800 000 krooni, millest lõviosa saadakse Euroopa Liidust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 75 korda, sh täna 1)