Saaremaa purjetajad said tänusõnu Uus-Meremaalt

Saaremaa purjetajad said tänusõnu Uus-Meremaalt

Foto: Repro

Üle 90 aasta tagasi Saaremaa lähistel hukkunud Inglise sõjalaeva HMS Cassandra mälestuseks tseremoonia korraldanud Saaremaa merispordi seltsi jahi Cassandra meeskonnale avaldas tänu maakera kuklapoolel elav härra, kelle vanavanaisa oli üks laevaõnnetuses hukkunuist.

Poolteist aastat tagasi peetud vaikset mälestustseremooniat tuletati jahi meeskonnale uuesti meelde David Alleni poolt, kes oli internetist leitud eestikeelse blogipostituse enda jaoks inglise keelde tõlkinud ning avastanud, et jutt käib teiste hulgas ka tema hukkunud vanavanaisa mälestamisest.

“Härra Allen on meile äärmiselt tänulik mälestustseremoonia läbiviimise ja Cassandra mälestuse jätkuva hoidmise eest. Tema vanavanaisa, allohvitser Patrick Reynolds kuningliku mereväe teenistusnumbriga 287229, teenis laeval HMS CASSANDRA katlakütjana,” kirjutab jahtkapten Alo Tamm jahi Cassandra blogis. “Õnnetuse ajal oli Reynolds 40-aastane ning temast jäid maha lesk ja viis last. Kõige vanem laps, härra Alleni vanaema, oli oma isa surma ajal 14-aastane.”

Briti mereväe kergristleja HMS Cassandra hukkus ööl vastu 6. detsembrit 1918. aastal, olles teel Tallinna, et tuua äsja Vabadussõda alustanud noorele Eesti Vabariigile relvi ja muud abi. Laev sõitis meres ujunud Saksa miini otsa.
Õnnetus oli sedavõrd õnnelik, et HMS Cassandra rohkem kui 450-liikmelisest meeskonnast hukkus vaid kümme. Briti mereväe arhiivi andmetel oli laeva viimane teadaolev asukoht 20,3 miili Kiipsaare neemest lääne pool.

David Alleni sõnul oli tema perekonnal laeva hukkumise kohta vähe infot. Kuu aega pärast õnnetust tuli komandöri saadetud kiri, milles avaldati kaastunnet ja teatati, et Patrick Reynolds hukkus plahvatuses ning seetõttu oli tema surm silmpilkne ja valutu.
Saanud kirja Uus-Meremaalt, saatis Cassandra meeskond David Allenile kohendatud tõlkega artiklid mälestusteenistuse kohta ning ka väljaande “Eesti Vabadussõda ja Suurbritannia 1918–1920”.

Saarlaste jaht kandis nime Cassandra juba siis, kui see kasutatuna osteti. Meeskond otsustas, et nime muutma ei hakata ning uuritakse hoopis täpsemalt jahi nimekaimust sõjalaeva hukkumist ja püütakse seda vääriliselt mälestada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)