Primus valis vaikimistaktika (21)

Primus valis vaikimistaktika

AMETIS: Priit Riimil on käsil Auriga keskuse nurgakivi müürimine. Hiljem selgus, et kaubanduskeskuse parklas tegi alltöövõtja väidetavalt viletsat tööd ja vaidlused mitme miljoni krooni üle käivad siiamaani.
Foto: Peeter Kukk

Alltöövõtjate rahata jätmise ja kahtlase skeemitamise pärast Tartu ettevõtjatelt märgi külge saanud Saaremaa ettevõtte Primus juht ja omanik Priit Riim taganes oma möödunud laupäeval antud lubadusest sel nädalal pikemate selgitustega esineda.

Eelmisel reedel üritas Priit Riim järgmise päeva lehes Primus PR tütarfirma Ekosüsteemid OÜ pankrotist rääkiva loo (“Tartu ehitusfirma süüdistab Primust “faatsio” tegemises”) ilmumist igati takistada. Laupäeval kirjutas ta OS-i veebis loo juurde kommentaari, süüdistades ajakirjanikku kokkuleppest taganemises ja eitades “faatsio” tegemist.

Riimi selgitusel “asutati Primuse tütarettevõte 2006. aastal, ettevõte kuulus Primus kontserni, tegevus lõpetati vastavalt äriseadusele, mis kohustab algatama sundlikvideerimise, kui omakapital on miinuses”.
Lõpetamist mõjutas Priit Riimi hinnangul ka “Tellija OÜ Almerman Grupp (uue nimega Oras Vekes) kelmuslik käitumine, kellega oli Primus Ehitusel pooleli kohtuvaidlus rahade mittemaksmise osas ja kohtunik oli määranud ühe kuu kokkuleppimiseks. Selle asemel müüsid need vara alt ära ja alustasid likvideerimist. Kui pankroti menetluses õnnestub see tehing tagasi pöörata, võib juhtuda, et suur osa saab ka kannatanutele tasutud”.

Oma Saarele on erinevatest allikatest laekunud infot, et Primusel on olnud probleeme mitte ainult Elva lasteaiaga. Ühe kirja sai ajaleht ka Haapsalust. Saaremaal on Primusel pooleli kaks vaidlust: üks AS-ga Level ja teine Tesmaniga Kuressaare lossivallide restaureerimistööde pärast.
Level AS-i juhataja Toomas Matt ütles, et temal on kohtuvaidlus pooleli Primus PR tütarfirma Primus Saarega. “Vaidleme ca 2,5 miljoni krooni suuruse summa pärast,” rääkis Matt, kelle sõnul pani Level Auriga keskuse juures asfalti ja tööde eest pole Primus Saare neile tänaseni maksnud.

“Nad väidavad, et ei ole ise ka selle töö eest veel raha saanud,” selgitas Matt, lisades, et halduskohus otsustas Primus Saare arve arestida.
“Primusel ei ole Levelile tööde eest tasumata,” kinnitas Primus PR juht Priit Riim, kelle sõnul on AS-il Level sõlmitud lepingu järgi kohustus teha Auriga keskuse parkla platside täitmise, katendi aluste tegemise ja lõppkatendite paigalduse töö.
“Tehtud töös oli puudusi, mille olemasolu oli visuaalselt tuvastatav,” märkis Riim, kes tekkinud kahtluste tõttu tellis töö lepingule vastavuse kohta ekspertarvamuse, millest järeldus, et Leveli töös on selliseid puudusi, mis annavad alust töövõtutasu alandada.

“Oleme 1. septembril 2009. a esitanud AS-ile Level sellekohase hinna alandamise avalduse,” teatas Riim, lisades, et kuna leping on konfidentsiaalne, ei saa ta tingimusi täpsemalt kommenteerida.
“Eks me vaidleme ja kohus ütleb, kummal õigus on,” nentis Leveli juht Toomas Matt, kelle väitel kohalikud mehed Primusele enam eriti ei ehita ning alltöövõtjad tuuakse pigem mandrilt.


Ettevõtjate sõda lossivallide pärast

Ühe ringi läbinud riigihankevaidlus Kuressaare lossivallide renoveerimise endale saamise pärast sai uue hoo, kui Primus PR kaebas konkurendi Tesman peale, nimetades firma kogemust sellise töö tegemiseks liiga kahvatuks.
Kuressaare kindluse vallid kõige odavamalt taastada lubanud Tesman võitis riigihangete ameti vaidlustuskomisjonis Saaremaa muuseumi, kes oli Tesmani hankelt kõrvale puksinud. Muuseum pidi Tesmani pakkumise kvalifitseerima.

Primus ei ole sellega rahul ja esitas reedel uue kaebuse. Kas see menetlusse võetakse, selgub täna. Primus PR osutas riigihangete ametile saadetud kirjas, et Tesmanil puudub hanke tingimustes nõutud piisav kogemus töödega looduskivist massiivsete müüride juures.
“Pada sõimab katelt,” vihjati Oma Saarele samas Primuse enda pakkumise kohta, milles sisaldub alltöövõtjana OÜ Rihti Projekt, kellel lasub süüdistus suures maksupettuses.

Rihti Projekt on küll kogemustega ja tunnustatud ehitus- ja restaureerimisettevõte, kuid praegu on firma kohtuteed käimas. Nimelt saatis Põhja ringkonnaprokuratuur kohtusse kriminaalasja, milles OÜ-d Tarrest Ehitus ja AS-i Rihti Projekt ning nende juhte süüdistatakse 20 miljoni krooni suuruses maksupettuses, vahendab ERR “Uudised”.
Kuressaare kindluse vallide renoveerimine on ehitusettevõtjatele eluliselt tähtis ja tulus tööots, sest selleks on plaanitud kulutada kümneid miljoneid kroone.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 88 korda, sh täna 1)