Ilves pühkis Saaremaa tolmu jalgelt (6)

Ilves pühkis Saaremaa tolmu jalgelt

HARULDANE PILT: Saaremaal või Muhumaal ilvest pildistada on õnnestunud vähestel, sest neid loomi elab maakonnas vaid mõni üksik.
Foto: Riina Rand

Teisipäeva hommikul üllatas möödasõitjaid Kuressaare–Kuivastu maanteel väinatammi ääres liikunud ilves.

“Vaatan, et tee ääres jõle vägev koer läheb ees, sellise lühikese sabaga,
jõuan ligemale ja näen, et mida, ilves hoopis!” kirjeldas Pöidelt hommikul kella veerand üheksa paiku Kuivastu poole sõitnud pereisa Andrus, kes looma märgates auto ringi keeras.
Loom tahtis joosta teisele poole, pidi isegi auto alla jooksma, aga siis mõtles ümber ja läks väinatammi äärde jääservale. Andrus sõitis looma kõrval ja tütar Riina tegi autoaknast pildi.

“Poleks uskunud, et ta nii suur võib olla, see ilves,” rääkis mees eile Oma Saarele. “Selline paras peletis, jäi vahepeal seisma ja me vaatasime, mis ta nüüd teeb, aga siis kimas edasi,” kirjeldas pereisa, kelle sõnul ei saanud korralikku pilti teha sellepärast, et loom liikus ja vahemaa oli nii lühike.
Küsimusele, kas oli ka hirm, vastas mees, et oli ikka suur ja tugevate käppadega tõsine loom, kellele ligi küll poleks tahtnud minna.

Mees lisas, et enne ei pööranud ta pildistamisele ehk nii suurt tähelepanu, aga ilvese juhtum pani mõtlema, et teistel inimestel on ka ehk huvitav teada, mis loomi meil siin võib liikuda.
“Meil on see pildistamishaigus peres olemas, fotokas kogu aeg plaksub, tüdrukul kogu aeg kaasas ja mul autos, käin ikka aeg-ajalt selliseid huvitavaid asju pildistamas,” rääkis Andrus. “Varsti tuleb elevant ka Muhu poolt, kes teab…” viskas mees nalja.

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni jahinduse spetsialist Jaan Ärmus ütles, et Saaremaal on ilveseid olnud alates 1970. aastatest. Kõige rohkem loendati neid 2003. aastal – 8 looma. 2010. aastal on maakonnas loendatud kaks ilvest.
“Muhu saarel on ilvest loendatud 2007. aastal – 1 isend,” sõnas Ärmus, lisades, et ilves on liikuv loom ja kindlat kohta, kus piirkonnas ilvesed pesitsevad, ta öelda ei oska. “Kõige sagedamini on teda nähtud Tagamõisa, Koorunõmme ja Pelissoo piirkonnas.”

Ärmuse sõnul ilvesed inimesele ohtlikud ei ole. “Ükski loom ei ole inimesele ohtlik. Ohtlikuks muutuvad nad vaid siis, kui on sattunud abitusse olukorda,” tõdes ta.
Saaremaal on aastate jooksul kütitud kaks ilvest. Esimene neist 1970. aastatel ja teine 1995. aastal.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)