Omavalitsustund raadios (4)

Eilses Kadi raadio “Omavalitsustunnis” rääkisid Pöide vallavolikogu esimees Koit Kelder, vallavanem Jüri Linde ja vallasekretär Maire Käärid.

K. K.: Kohana on Pöide kant tuntum kui vallana. Küllap sellepärast, et meil toimetatakse suhteliselt vaikselt, ilma suurema meediakärata.
J. L.: Asjad tuleb ära ajada isekeskis, mitte minna kusagile avalikku lärmi tegema. /—/ 1989 lahutati Orissaare ja Pöide eraldi valdadeks ja seda otsust ei ole veel keegi kahetsenud. Sama suurt valda ei igatse tagasi keegi. 

M. K.: Võim on rahvale lähemal ja iga inimene näeb ise, millega vald tegeleb. Olen ametis olnud 14 aastat, kogu elukorraldus on silme ees ja iga inimene isiklikult teada.
K. K.: Vallas elab 965 inimest, elanikkond kasvab ja see on hea märk.
J. L.: Eelmisel aastal kasvas elanike arv 30 võrra.
M. K.: Ka käesoleva aasta ränne on positiivne. Meie valda tullakse tagasi vanavanemate taludesse elama. Siit pole ju väga kauge ka Kuressaares tööl käia.

K. K.: 1000 elanikku võiks olla, aga see pole eesmärk omaette. Väga tähtis on elanike vanuseline struktuur.
J. L.: Külasid on meil 30, neist kolmandik kuni pooled on väga elujõulised. Suveelanikest on paljud sellised, kelle juured on siin kohapeal. Elanike arvust sõltub ju eelarve suurus. /—/ See on sel aastal 10,6 miljonit, oleme kokku tõmmanud, palgafondi kärpisime 9%.

K. K.: Lumetõrjeks kulus küll palju raha, aga see pole ka suur traagika. Inimesed saavad sellest aru, sest kõik ju vajavad kodust välja saamise võimalust.
J. L.: Eelmise aasta uue graafikuga on bussiliiklus Tornimäelt linna paremaks muutunud. Külades ei ole halvenenud. Vaid nädalavahetus on hõredam.
M. K.: Kultuurimaja on meil võimas. Avati 1987 ja me oleme suutnud selle töös hoida. Ringe on palju, majas on rahvast kogu aeg.
J. L.: Kooli me kinni ei pane, praegu õpib meil 59 last. Lisame vallaeelarvest õpetajatele palka juurde.

M. K.: Mure on Pöide kiriku pärast. Koostasime arengukontseptsiooni, aga praegu ei tunne me konsistooriumi tuge, et edasi minna. Tornimäe kirik on Pöide omaga võrreldes pärl.
J. L.: Ettevõtlus on meil mitmekesine, ehitatakse laevu, ratsutamistalu on, põllumehed töötavad, kalakasvatus, roovarujad. /—/ Töötuid on 48.
K. K.: Igasuguse ettevõtluse kasv on teretulnud. Oskustega tööjõudu jätkub, ootame vaid ettevõtjaid.

J. L.: Soovin Pöide rahvale pealehakkamist, arutame asju, meie oleme vallamajas teie jaoks!
M. K.: Mina soovin kõigile head tervist, tulge meie üritustele, sest koostegemise rõõm on see kõige suurem rõõm.
Noppeid tegi Toivo Vaik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)