Suurvesi uputab karjamaadel silorulle (5)

Suurvesi uputab karjamaadel silorulle

Foto: Ivika Laanet

Kuivastu maantee ääres Jõelepa karjamaal võib näha tavapäratut vaatepilti, et talveks karjamaale jäetud silorullid on poolenisti suurvee all. Sarnast pilti kohtab ka mujal Saaremaal.

“Ma ei saa sinna midagi teha, kui jõed ja kraavid üle ajavad,” ütles Valjala POÜ juht Liilia Eensaar, kelle sõnul jäid silorullid suurvee kätte pärast seda, kui Lõve jõgi hakkas üle ajama ja vesi valgus metsast karjamaale. Viimati oli nii suur üleujutus Valjala karjamaadel mitu aastakümmet tagasi, kui Eestis rullsilo tehnoloogiat veel ei kasutatud.

Eensaare hinnangul üleujutus silorullidele ilmselt mingit kahju ei tee, kuna silo ümber on kaheksa kihti kilet ning vesi ei jää karjamaale kauaks. Masinaid, millega rullid vee seest välja tuua, ühistu masinapargis ei ole. “Sellist tehnikat pole olemas, see, kes sinna ligi läheb, see sinna ka jääb,” tõdes Valjala ühistu juht, lisades, et praegu pole majandil nii suurt söödapuudust, et rullide väljaõngitsemiseks oleks otsene vajadus.

Liilia Eensaar ütles, et lühiajalisest üleujutusest palju tõsisemat kahju tekitavad ühistule hirved, kes lõhuvad sarvedega soodes asuvaid heina- ja silorulle ning seejärel kogu sisu ära söövad.
“Seda on ka varem juhtunud, aga mitte nii massiliselt,” rääkis Eensaar, kes ei osanud praegu veel öelda, kui palju rulle on metsloomade kõhtu kadunud. “Hakkan alles oma ringkäiku tegema, nii meeletu lumi oli, et pole ju võimalik olnud kuskile ligi pääseda,” sõnas ta.

Valjala ühistu juht ütles, et ainuke hea asi hirvede tegevuse juures on see, et nad ei kisu korraga kõiki rulle lahti, vaid söövad enne ühe lõpuni ja alles siis kisuvad teise lahti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 58 korda, sh täna 1)