Peagi saabuv puugihooaeg manitseb ettevaatlikkusele (2)

Soojad ilmad on puugid taas aktiivseks muutnud, mistõttu on terviseameti spetsialistide kinnitusel viimane aeg end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida.

Kaitsesüstimisega tuleks alustada just aprillis, sest siis jõuab immuunsus puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda. Vaktsineerimine koosneb ühtekokku kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1–3-kuise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kaht süsti on immuunsus küll hea, kuid kestab ainult ühe hooaja.

Terviseameti Saaremaa esinduse spetsialisti Inge Balini sõnul tuleks oma perearsti poole pöörduda kindlasti ka kõigil neil, kel on viimasest süstist üle kolme aasta möödas. “Vaktsineerimist  soovitame eelkõige maal elavatele inimestele, alates 1 aasta vanusest, ja kõigile teistele, kes viibivad sageli looduses, nagu näiteks metsatöölised, jahimehed, kaitseväelased,” loetles Balin Oma Saarele riskirühma kuulujaid. Ühtlasi peaksid lapsevanemad laskma lapsi vaktsineerida ka enne maale ja laagrisse saatmist. “Puugihammustus on tegelikult kõigile ühteviisi ohtlik,” täpsustas terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri omalt poolt.

Puugid varitsevad saaki niisketes ja varjulistes kohtades ehk hõredates sega- ja lehtmetsades, metsaserval ja puisniitudel või lihtsalt rohu sees ning haagivad sealt ennast ohvri riiete külge. Lisaks võib entsefaliidi viirusega nakatuda ka piima kaudu, kui kitsed ja lehmad on haigestunud ning pastöriseerimata piima kasutatakse toiduks.

Iiris Saluri märkis lisaks, et niinimetatud puugihooaeg kestab küll tavaliselt aprillist oktoobrini, kuid olenevalt ilmast võib see ajavahemik pisut nihkuda. “Puugid muutuvad aktiivseks siis, kui maapinna temperatuur on +5 kuni +7 kraadi,” täpsustas Saluri. Esimesed entsefaliiti haigestumise juhud jõuavad terviseametini tavaliselt alates maikuust.

Möödunud aastal registreeriti Eestis ühtekokku 179 puukentsefaliidi ja 1787 borrelioosi haigusjuhtu. Saare maakonnas haigestus mullu entsefaliiti 22 ja borrelioosi 433 inimest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)