Emakeel… kõlab nii armsalt!

Emakeel… kõlab nii armsalt!

KIRJUTAMAS KÜLALISTERAAMATUSSE: “Mul oli väga ilus ja heatahtlik ja sisukas mõttevahetus Orissaare sõna-, kirja- ja raamatuhuvilistega.”
Foto: Sirje Tarvis

31. märtsil oli Orissaare rahval jälle põhjust raamatukogu lugemistoas kokku saada. Sedapuhku oli meie külaliseks keeleteadlane, emeriitprofessor Mati Hint, kes vaatamata oma Lõuna-Eesti juurtele tunneb end Saaremaal päris koduselt.

Sissejuhatuseks rääkis külaline pisut endast, oma elukäigust ja elutööst, Kavandisse suvekodu soetamisest, oma liikumisest marsruudil Tallinn–Tartu–Saaremaa.

Edasi läks jutt juba meie kaunile emakeelele. Mati Hindi arvates olid 1980-ndatel aastatel väga head õpikud, praegused jäävad neile alla, ja seda on märgata ka üliõpilaste keeleoskuses. Näiteks omaaegne 9. klassi õpik ei ole neile enam jõukohane. Samuti ei tajuta enam keelenüansse. Meedias panustatakse aina tugevamatele sõnadele, mis kokkuvõttes vähendavad nende mõjusust.

Kõige hirmsam on katkestuste kultuur, arvab lugupeetud keeleteadlane. Praegu leitakse, et üle kümne aasta vanused teadustööd on juba aegunud. Paraku keeletööde puhul see ei kehti – sageli on vanemad asjad väärtuslikumadki.
Ka meil olid väga huvitavad ja harivad õhtutunnid – meeldiv on kuulata tarka inimest.

Orissaare raamatukogu

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)