Tallinna müügimaks pressib hinnatõusu ka saare poodi (6)

Kaupmeeste liidu juhatuse liige Enn Parel tunnistas, et tõenäoliselt toob Tallinnas 1. juunist rakenduv üheprotsendiline müügimaks kaasa hinnatõusu kogu Eestis, kuna kaubandusketid ei hakka koostama erinevaid hinnakirju.

Juhul kui kaupmehed ei saa kokkuleppele tarbijakaitseseadusesse muudatuste tegemise osas, tõstab Tallinna müügimaks hindu üle Eesti, kinnitas Enn Parel Oma Saarele.
Praegu taotlevad kaupmehed tema sõnul üleminekuaega, mille ajal kaupade hinnad müügisaalis ja kassas võiksid erineda müügimaksu võrra ehk 1% + käibemaks sellelt.

See võimaldaks tema sõnul lisada müügimaksu ainult Tallinnas ja teha seda kassas. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis paljud kaupmehed tõenäoliselt tõstavad hinda kõigis kauplustes, nentis Parel. “Ka nendes, mis paiknevad väljaspool Tallinna,” kinnitas ta. “Võtame näiteks mõne üleriigilise keti kampaania, mille puhul antakse välja otsepostitusleht, kus on soodushinnaga tooted koos piltide ja hindadega – juhul kui Tallinnas tuleb maksta müügimaksu, peaks hind olema seal 1,2% võrra kõrgem,” läheks asi erinevate hindade puhul Pareli sõnul keeruliseks.

“Kehtestatakse üks hind üle riigi ja see on pigem “Tallinna hind”. Ehk üle Eesti paiknevad tarbijad maksavad kaudselt kinni Tallinna linnavalitsuse raiskamise,” selgitas ta.
Parel tunnistas, et kaupmeeste jaoks on müügimaks tänases majandusolukorras väga suur probleem ja seda mitmel põhjusel. Erinevalt käibemaksust ei saa müügimaksu näiteks tagasi arvestada ehk see lisandub otseselt kaupmeeste kuludele.

Lisaks on Eesti jaekaubanduse marginaal praegu negatiivne (–1% – toim), mis tähendab, et kaubandus tervikuna on 1-protsendilises kahjumis. “Kui nüüd lisada kuludele veel 1%, siis sama müügi juures tähendab see kahjumi kahekordistumist. See on ka põhjus, miks tuleb hinda tõsta,” põhjendas Parel, miks pealinnas suure hurraaga kehtestatud maks vaid Tallinna-keskseks jääda ei saa.

“Pöördefektina igasugune hinnatõus pigem vähendab niigi nõrka nõudlust, seega on valida ainult kahe halva variandi vahel: tõsta hindu, mille tagajärjel vähenevad käibed, või maksta müügimaks ise kinni, mille tagajärjel kahjum kahekordistub,” konstateeris Parel.

Üritavad hinnatõusu vältida

Selveri üle-eestilise kaubandusketi direktor Andres Heinver rääkis aga, et hullem kui müügimaks on tegelikult segadus selle maksu rakendamisotsuste ümber. Kaupmeeste survel on Tallinna linnaisad hakanud oma asjaajamist viimaks täpsustama.
“See on samm selguse poole. Kuid kindel on see, et rakendamine saab meile kulukas olema,” viitas ka tema vaid ühe linna keskselt hinnatõstmise kallidusele.

“Me teeme kõik selleks, et müügimaks ei mõjutaks kogu Eestit,” kinnitas Heinver samas.
Kuressaare Maxima poe juhataja Gaidi Juhandi nentis, et vähemalt praeguse seisuga pole neile peakontorist veel mingit käsku või juhendit tulnud, et ka siin tuleks 1. juunist Tallinna eeskujul hindu tõstma hakata. “See on ju tegelikult kohalik maks ja meie omavalitsus pole sellist asja teinud, seega ma eriti ei usu, et see hakkaks mujal Eestis midagi tähendama,” sõnas Juhandi.

Ta lisas, et omalt poolt üritatakse sellegi poolest vajadusel kindlasti teha kõik, et siinseid hindu Tallinnas kehtestatavatest lahus hoida. Samas tunnistas ta aga, et temast kui Kuressaare Maxima juhatajast kohalik hinnapoliitika otseselt ei sõltu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)