Suur uputus Rahu külas: sulavesi voolas voodi alla (8)

Suur uputus Rahu külas: sulavesi voolas voodi alla

UPUTUS RAHUS: “Kui ilus see täna hommikul juba oli, tulin trepi peale, nii vaikne, linnud laulsid ja millise kohinaga vesi läks, nagu kosk,” ütles naabritüdruk Maarikat süles hoidev Hilda optimistlikult.
Foto: Peeter Kukk

Suur oli Valjala Rahu küla pererahva ehmatus, kui nad esmaspäeva hommikul ärgates avastasid, et magamistoas voolab vesi ja majast välja saab vaid kõrgete kummisäärikutega.

“Olen 25 aastat siin majas elanud ja sellist asja pole mitte kunagi olnud,” rääkis Rahu külas elav Hilda Vohlbrück. Kevadeti on tema sõnul vett ikka olnud, kuid see on iga kord ise ära voolanud ning autoga on ka ikka maja ligi pääsenud.
Esmaspäeva hommikul kella kuuest ärgates ja voodi ees vett nähes ehmatas Hilda aga päris ära, sest õue vaadates taipas ta, et ilma pikkade kummisaabasteta nad majast välja ei pääse.

“Poiss oli vaja kooli saata ja õnneks olime auto eelmisel õhtul tee äärde jätnud, muidu oleks see ka vees olnud,” ütles Hilda, kes saatis mehe auto juurde, võttis siis tolle kummikud ja tõi poisile, et too omakorda autosse saaks minna ja kooli jõuaks.
Abi saamiseks helistas naine varahommikul kella seitsme ajal vallavanemale. “No vallavanem tuli kohe siia,” kiitis Hilda Kaido Kaasikut, kes organiseeris masinad, mis kaevasid teele kraavi, et vesi madalamatele põldudele suunata.

“Tunni aja pärast kadus magamistoast vesi ära ning kevadel tehakse siia tee peale kohe selline äravoolukoht,” rõõmustas Hilda, sest tänu vallavalitsuse kiirele tegutsemisele ei jõudnud vesi toas suurt kahju teha ning nüüd saab õues juba ka madalamate kummikutega käia.
Kuna Hilda maja on kindlustatud, helistas ta hommikul ka kindlustusse ja uuris, kas on võimalik üleujutuse korral hüvitist saada. Kindlustusest paluti kindlasti veenduda, ega naisel pole kusagil majas hoopis veekraan lekkima hakanud.

“Ma ütlesin neile, et teate, mul on maja taga Läänemeri ja teisel pool väike Emajõgi ning katkist kraani küll mitte,” viskas Hilda veel naljagi.
If Kindlustuse juhatuse liikme Artur Prauni sõnul on üleujutused lisaks tulekahjudele ühed tõsisemate tagajärgedega õnnetused kõikjal maailmas. Et tänavu talvel maha sadanud suur lumekogus ära sulab, on kindel. Küsimus on vaid selles, millal ja kui kiiresti see sulab. Kui samal ajal lisanduvad veel lörtsi- ja vihmasajud ning tugev tuul, võivad tekitatud kahjud olla väga suured.

 


 

Kasulik teada

Kuidas ise üleujutuse kahjusid ennetada?

Ärge hoidke väärtuslikke esemeid keldri põrandal ning proovige autod ja muud sõidukid parkida kõrgemates kohtades.
Üleujutusohu korral viige elektririistad, olmeelektroonika ja väärisesemed kõrgemale korrusele, et kaitsta neid võimalike veekahjustuste eest.
Eriti suurt tähelepanu tuleb pöörata väetise ja kütuse hoiustamisele, mis võivad põhjustada õlilekkeid, keskkonna või põhjavee saastamist ning seega olla ohtlikud ka inimeste tervisele.

Hoidke emotsionaalset väärtust omavaid esemeid kindlas kohas, et need ei saaks kahjustada, sest nende hävimist ei korva miski.
Mõelge ennetavalt ka kodu- ja lemmikloomade ohutusele.
Kontrollige oma kindlustuspoliisi. Veenduge, et poliis on kehtiv ja et see on piisavalt ulatusliku kaitsega.

Allikas: IF Kindlustus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)