Ruhnu meretuulepargis on ruumi 55 tuulikule (3)

Eesti Energia taastuvenergia ettevõte esitas majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile hoonestusloa taotluse tuuleelektrijaama rajamiseks Ruhnu saare lähedusse.

Eesti Energia taastuvenergia ettevõtte meretuuleprojektide programmi juht Eero Saava ütles, et ehkki taotluse kohaselt võib Ruhnu tuuleparki tulla kuni 55 tuulikut koguvõimsusega 275 MW, pole tuulikute tegelik hulk veel sugugi selge.
Ruhnu meretuulepark on osa Liivi lahe mereparkide programmist, kuhu kuuluvad veel Kihnu ja Jaagupi piirkond Häädemeeste vallas. Liivi lahe merepargis on kokku kohti rohkem kui 300 tuulikule ja 600 MW võimsusega liitumispunkt.

Arvestades, et ettevõte kasutab viiemegavatiseid tuulikuid, piisab Liivi lahe tuulepargi võimsuse saavutamiseks 120 tuulikust.
55 tuuliku paigaldamise korral jäävad Eero Saava sõnul lähimad tuulikud Ruhnu saarest 3–4 km kaugusele, väiksema tuulepargi korral saab tuulikud rannast ka kaugemale jätta. Merepinnast kuni 100 meetri kõrgusele ulatuvad tuulikud on saarele ilusti-suuresti näha.

Igal juhul kavatseb Eesti Energia arvestada Ruhnu looderanniku maaomanike soovidega, näiteks merevaate osas, kui kellelegi tuulikud ei meeldi. Merepargi rajamisele eelnevad Saava sõnul põhjalikud arutelud Ruhnu kogukonnaga.
Suure tõenäosusega hakkavad Eesti–Läti ülekandeliinid kulgema mere kaudu Tõstamaalt Kuramaale, seega Ruhnu saare juurest läbi. Ilmselt ühendatakse Ruhnu saar sel juhul merekaabliga, mis tõstab Ruhnu energiavarustuse kvaliteedi maismaa tasemele.

Samuti oleks Ruhnu sadam oluline koht merepargi hoolduslaevale, mida kasutatakse väiksemate probleemide lahendamiseks ja tuulikute töökorras hoidmiseks. Uuringute peale kulub 2–3 aastat ja ehitusprotsessi ettevalmistamiseks umbes kaks aastat, seega ei lähe ehitamiseks enne viite aastat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 54 korda, sh täna 1)