Mündi tänava majaomanikud nõuavad trasside ümbertõstmist (6)

Mündi tänava majaomanikud nõuavad trasside ümbertõstmist

TÕELINE VEEVÄLI: Lisaks muudele jamadele tuleb Mündi tänava elanikel leppida sademeveetorustike puudumisest tingitud üleujutusega, mis on teistegi uusarenduste probleem.
Foto: Peeter Kukk

Kuressaare linna piiril asuva Mündi tänava elanikud nõuavad Kaarma vallalt kinnisvaraarendaja poolt aastaid tagasi valesse kohta paigaldatud vee- ja kanalisatsioonitorustike ümberehitamist.

Majaomanikud ei ole rahul, et nende kodutänava vee- ja kanalisatsioonitorustikud jooksevad tänava asemel läbi eramajade hoovide, ning nõuavad vallalt torustike ümberpaigutamist selleks ettenähtud tänavaalasse.
“Kui vald oli nii rumal ja võttis arendajalt sellised trassid vastu, siis nüüd on täielik vastutaja vald,” ütles Oma Saarele Mündi tänava elanik Malle Tiitson, kelle sõnul on torustike ümberehitus olnud päevakorral ka varem, kuid seni tulemuseta.

Kuna tänav on valmis ehitamata ja torustikud asuvad maapinnale liiga lähedal, siis on probleemiks ka torude külmumine. Möödunud nädalal külmunud torusid sulatamas käinud töömehed olid päris jahmunud, kui avastasid, et torud olid kõigest 40–50 cm sügavusel maa sees. “Siin on raha metsikult kokku hoitud, et midagi kokku soperdada ja üle anda,” tõdes Tiitson.
Malle Tiitsoni sõnul on vald pisemaid töid tänaval küll ette võtnud, kuid vaja oleks terviklikku lahendust. “Tehke kõik tööd korraga, mitte et tulete ja künnate kümme korda. Soiutakse, et pole raha, aga samas ka ei majandata õieti,” oli Tiitson valla suhtes kriitiline.

Kaarma abivallavanem Urmas Sepp ütles, et peab kommentaaride andmiseks end teemaga põhjalikult kurssi viima. Eile ei osanud Sepp täpsemalt veel midagi öelda.
AS-i Kuressaare Veevärk juhatuse liikme Illar Nooda sõnul lükkas Veevärk omal ajal Mündi tänava torustike ülevõtmispakkumise tagasi, kuna trassid kulgesid läbi erakruntide ja veetorud olid liiga väikese läbimõõduga. Noot selgitas, et tänavatorustik peab üldjuhul asuma tänavaalas, sest kommunikatsioonidele tuleb tagada vaba juurdepääs.

Kuna Mündi tänaval puudub ka sademevetesüsteem, siis juhib osa elanikke omavoliliselt sademevee olmereovee kanalisatsiooni, mis koormab nii reovee ülepumpamisjaamasid kui ka linna reoveepuhastit.
Illar Noot ütles, et põhimõtteliselt tuleb kogu Mündi tänava vee- ja kanalisatsioonisüsteem uuesti nullist üles ehitada. “Tänav tuleb õigele kõrgusele viia ja torustik erakruntidelt tänavale ümber tõsta,” nentis Noot, kelle sõnul võib tööde eelarve ulatuda miljoni kroonini.

Samuti tuleb panna suurema läbimõõduga veetorud, sest piirkonna arenedes praeguste torude läbilaskevõimest enam ei piisa. Kogu tööde rahastamine jääb Nooda sõnul valla õlule, Kaarma vald on avaldanud soovi teemat vee-ettevõttega arutada.
Illar Noot rääkis, et uusarendustega on probleeme kõikjal üle maakonna, väga iseloomulik on uutes asundustes sademevete kanalisatsiooni puudumine ja poolikult väljaehitatud teed.
Noot tõi näitena Muratsi elamu-arenduse, kus on samuti kasutatud väga peenikesi veetorusid, mis uute elamute lisandudes ei võimalda normaalset veehulka kõigile majadele.

“Mul on selline tunne, et valdadel ei olnud jõudu, et nendele arendustele tehnilist järelevalvet teha, ja kui arendajad omapäi toimetavad, siis võivad nad teha, mis tahavad,” osutas Noot, kelle hinnangul on ebakvaliteetse töö põhjuseks pigem arendaja rumalus kui suur kasuahnus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 53 korda, sh täna 1)