Kulturism kinnitab Saaremaal kanda (6)

Kulturism kinnitab Saaremaal kanda

Vasakult: Tanel Viljaste, Taavi Põri, Tõnis Kukk, Rogert Room, Timo Noot, Kaur Eldemeel; ees maas üks jalg kõrvale väljasirutatult Raimo Tamm.
Foto: Lagle Heinmaa

Juba aastaid pole kuulda olnud, et mõni Saaremaa noormees või neiu oleks kulturismivõistlustel üles astunud. Nüüd võttis grupp Orissaares selle alaga tõsiselt tegelema hakanuid asja käsile ja tõi Tartus toimunud Lõuna-Eesti karikavõistlustelt kohe ära hulga auhinnalisi kohti.

“Saaremaa on meretagune riik ja inimesed kohati konservatiivsed. Nii jõuabki mõni populaarne asi siia väikese viivitusega,” tõdeb Raimo Tamm, üks kaheksast, kes eelmisel nädalal Tartus kulturismi- ja body-fitness’i võistlustel käisid.
Saarlastele oli see esimene võistlus, vaatamata sellele, et Tamme sõnul on neist igaüks mõtestatult rauda tõstnud kolmest kuni kuue aastani. Tartus toimunud võistlustel oli ka tingimus, et kõik võistlejad esinevad sel alal esmakordselt.

Tulemused olid head: naiste body-fitness’is 163 cm esimene koht ja naiste absoluutarvestuses esimene koht – Aire Lossmann. Kuni 75-kg noorte hulgas tuli teisele kohale Timo Noot ja kolmandale kohale Rogert Room. Kolmanda koha kuni 80-kg juunioride klassis saavutas Tõnis Kukk ning juunioride klassis +80 kg esimese koha Taavi Põri, kes sai ka noorte ja juunioride absoluut-arvestuses neljanda koha. Kuni 90 kg kaaluvatest meestest tuli kolmandale kohale Tanel Viljaste ja meeste klassis +90 kg esimesele kohale Raimo Tamm.

Orissaare Spordisõbrad

Enamik võistlustel käinutest kuulub seltsingusse Orissaare Spordisõbrad, kes treenivad kohalikus spordihoones. Seltsingust rääkides toonitab Tamm, et nad püüavad populariseerida kõikvõimalikke jõusaaliga seonduvaid alasid ning rõhutakse ka paremate treeningutingimuste loomisele, eelkõige Orissaares. Ta lisab, et kulturismi taustaks on mitmel võistlejal jõutõstmine ja sel alal on treeneriks olnud Jaan Salu.

“Kulturismitreeningusse puutuvat ajavad poisid ise,” räägib Tamm. Tuleb läbi töötada erialast kirjandust ja jälgida, mis toimub sel alal nii kodus kui ka piiri taga.
“Kõik saabki alguse mingist artiklist, mis äratab huvi ja motiveerib veel raskemat rauda tõstma,” ütleb Timo Noot, kinnitades, et erialase infoga kursis olek on väga oluline. Noot rõhutab ka, et kindlasti tuleb jälgida omaenda sisetunnet ja seda treeningutel arvestada.

Mitmetahuline ala

Nagu spordis ikka on ka kulturismiharrastajad oma sõnul pööranud palju tähelepanu sellele, et kõik tegevused oleksid tasakaalus. “Treening, toitumine, puhkus,” loetleb Raimo Tamm. “Ei saa olla ühte ilma teiseta, kui asja täie tõsidusega võtta. See on nagu kett, mille tugevus sõltub igast lülist eraldi.”
Timo Noot lisab: “Muidugi on oluline ka tahe. Ilma tahteta raud ei liigu ja kilod ei kasva.”

Korraliku puhkuse ja treeningu kõrval on kulturismis võtmeküsimuseks toitumine. Noot räägib näiteks, et tema sööb kuus korda päevas. Põhirõhk on valgul ja rohelisel toidul, makro- ja mikroained peavad tasakaalus olema. Tamme sõnul on toit nagu toit ikka, vaid kogused ja ratsioonid on tavainimese toitumisest üldjuhul erinevad.

Sekka manustatakse ka toidulisandeid, mis tegelikult polegi muud kui tavalised toitained kontsentreeritud kujul. Noot ütleb, et tema kasutab näiteks valgulisandeid, see aitab ka toiduraha pealt veidi kokku hoida.
Raimo Tamm on kindel, et head tulemused esimestel võistlustel motiveerivad edasi treenima ja veel kaugemale jõudma. Võistlusi Eestis selleks jätkub.


Kas uus Hulk Hogan?

Eesti taasiseseisvumise alguses, kui televiisoris hakkas nägema taevakanaleid, vallutas koolipoiste meeli wrestling. Show-maadlus, kus heideldakse üsna vahendeid valimata. Iga poiss tahtis olla Bret Hart, Ultimate Warrior, The Undertaker ja loomulikult kuulsaim wrestler Hulk Hogan.

Nüüd on üks Orissaare kulturistidest Timo Noot võtnud endale eesmärgiks wrestling’u-maailmas läbi lüüa. Selleks sõidab 17-aastane noormees USA-sse, et end esialgu koolitada vastava ala akadeemias.
Timo sõnul on see tema unistus, mille ta kavatseb ellu viia. Selleks suundub ta õppima Atlanta linnas asuvasse kooli ja loodab edaspidi wrestling’u alal ka läbi lüüa. Ülemerereisi krõbe hind noormeest ei heiduta. “Minu jaoks ei ole see kallis, kuna see on minu kutsumus. Armastatud alale ei saa hinda külge panna,” märgib ta.

Timo ütleb, et tema jaoks on wrestling parim show maailmas. Just show, toonitab ta, sest võistlusmomenti seal tegelikult ei ole, mehed madistavad rohkem publiku jaoks. Timo ütleb, et see on avalik saladus, et tegelikult wrestler’id päriselt ei maadle. Ta lisab muiates, et ega mustkunstnik ka ju oma trikkide saladust ei paljasta.

Timo usub, et suudab läbi lüüa ja kulturismi harrastamine tuleb talle seejuures vaid kasuks. “Võib öelda, et mida suurem sa oled, seda kergem saab sul olema. Kulturism ja maadlus klapivad hästi. Oma 190-cm ja 97-kg raamiga olen valmis sellele pikale ja raskele teekonnale vastu astuma,” kinnitab ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 231 korda, sh täna 1)