Masu on hambaravisabad kõvasti lühemaks närinud (21)

Masu on hambaravisabad kõvasti lühemaks närinud

NEED HAMBAD ON KORRAS: Isegi kui hambad on korras, peaks neid haiguste ennetamiseks tohtrile näitamas käima.
Foto: Peeter Kukk

Raske aeg ning tööpuudus paneb inimesi üha vähem mõtlema oma hammaste ravimise peale ning mitmed hambaarstid kinnitasid Oma Saarele, et järjekorrad nende uste taga on läinud palju lühemaks kui aastaid tagasi.

“Jah, see on tõesti nii,” kinnitas SB DENS OÜ hambaarst Sergei Bortnikov. Kui varem tuli inimesel tema juurde ravile pääsemiseks oodata kuni kaks kuud, siis nüüd on ooteajaks vaid nädal.
“Osa inimesi tuleb alles viimases hädas,” on Bortnikov samas murelik, sest kui veel aasta tagasi käisid väga paljud vaid profülaktilisel visiidil, siis nüüd on kasvanud nende inimeste osakaal, kes tulevad viimases hädas ja kui enam kuidagi ei saa.

“Kui inimesel tööd ei ole ja pere peab hakkama saama vaid mõne tuhande krooniga, siis mõeldakse pigem perele kui oma tervisele,” tõi Bortnikov üheks peamiseks põhjuseks üha kasvava tööpuuduse. Ta lisas, et varem riigi poolt makstud 300 krooni oli inimestele siiski mingikski abiks.
“Meil ei ole jah järjekordi, kes tuleb, see ka arsti juurde pääseb,” kinnitati eile Kuressaare hambapolikliinikust, kus varem oli küll vähemalt nädala pikkune järjekord, kuid nüüd enam mitte.

“Kui veel eelmisel aastal pidin ootama oma arsti juurde pääsemiseks vähemalt kuu, siis nüüd võin minna kohe,” ütles Oma Saarele Pihtla valla elanik, keda kohe arsti juurde saamine siiski ei lohuta, sest raha katkiste hammaste ravimiseks tal lihtsalt ei ole.
“Kui valutab, siis võtan rohtu,” rääkis ta. Kui valu väga hulluks läheb, siis on ta lasknud lihtsalt hamba välja tõmmata, sest selline variant on kõhna rahakoti puhul kõige sobivam.

Täiskasvanutel on õigus saada tasuta hambaravi vaid juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse.
Tasuta hambaravi võimaldab haigekassa vaid kõigile alla 19-aastastele ravikindlustatud isikutele. Ülejäänutel tuleb hambaravi ise kinni maksta.


Hambaravi hüvitis vähestele

* 1. jaanuarist 2009 ei saa osutatud hambaraviteenuse eest hüvitist taotleda enam kõik üle 19-aastased isikud.
* 300-kroonist hambaravihüvitist saavad taotleda inimesed, kellele on riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel määratud töövõimetus- või vanaduspension, ning üle 63-aastased kindlustatud isikud.
* 450 krooni suurust hüvitist makstakse endiselt rasedatele, alla üheaastase lapse emadele ja neile, kellel on tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud hambaraviteenuse vajadus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)