22 Vene kodanikku said Kuressaares passid (2)

Üleeile sai Kuressaares oma Vene kodaniku passi kätte 22 inimest. Tegemist oli enamjaolt eakate inimestega, kel raske sõita dokumendi järele Tallinna Vene saatkonda.

Üritusest pressi ega avalikkust ei teavitatud ning sestap tekitas see ka inimestes küsimusi. Miks linnavalitsus toetas “nii poliitiliselt kui ka materiaalselt Eestisse mitte just kõige sõbralikumalt suhtuva riigi propagandaüritust,” küsiti eile Oma Saare uudistetoimetuse e-postkasti potsatanud kirjas.
Samuti taheti teada, kas kohalikke ajalehti sellest rahvusvahelisest üritusest tõepoolest ei informeeritud.

Linnapea Urve Tiidus märkis, et kindlasti ei olnud tegemist propaganda ega ka rahvusvahelise üritusega ning seepärast ei teavitatud sellest ka pressi.
“Meil siin saarel ja linnas on Vene kodanikke, kellel vahetatakse iga viie aasta tagant aegunud pass uue vastu,” rääkis meer, lisades, et eakad Kuressaares elavad Vene kodanikud soovisid saatkonnalt, et nende uued passid toodaks Kuressaarde, kuna paljudel on Tallinna sõita raske.
“Linnavalitsuselt paluti luba kasutada paar tundi vaba ruumi, et ametniku käest pass vastu võtta. Nimetagem seda normaalseks kogukondlikuks käitumiseks linna poolt,” ütles Tiidus.

Passide Kuressaares kätteandmise pakkusid välja Saaremaal elavad Vene kodanikud. Nii rääkis endine elupõline Roomassaare lennujaama ilmajaama töötaja Vladimir Nedelko Oma Saarele, et tema oli kunagi püstitanud probleemi, et vanadel inimestel on tervislikel ja majanduslikel põhjustel keeruline oma passi järele pealinna minna.

“Nii võttiski Pärnus Nõukogude sõjaväelaste pensioniasju ajav mees asjaajamise oma kätte ning korraldas saatkonna konsulaarosakonna kaudu dokumendid Saaremaale,” rääkis 60-70-ndatel aastatel ka ajalehele Kommunismiehitaja ilmateateid koostanud mees, kes osales küll II maailmasõjas, kuid on hiljem olnud tsiviiltööl.
Nedelko sõnul on üleeilsel kokkusaamisel osalenud inimesed väga tänulikud Kuressaare linnavalitsusele, kes leidis võimaluse anda oma ruumi 1,5 tunniks passisaajate käsutusse.

Oma Saar küsis eile ka Vene Föderatsiooni suursaatkonnalt Eestis, kui tavapärane selline vastutulek kaugema kandi inimestele on, kuid kahjuks ei jõudnud pressiatašee tööpäeva lõpuks vastust saata.
Saare maavalitsuse kantselei nõuniku Avo Levisto sõnul elab maakonnas praegu 90 Vene riigi kodanikku.

Rita Loel, Tõnu Prei

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)