Üleujutus ähvardab enim Nasvast Kudjapeni (10)

Üleujutus ähvardab enim Nasvast Kudjapeni

 

Keskkonnaministeerium on arvanud Saare maakonnas suure üleujutusohuga piirkondade hulka kogu Nasva ja Kudjape vahelise ala.

Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi andmeil on Saaremaal praeguse seisuga lume paksus keskmiselt 30–40 cm. Olulisem kui lumekatte paksus on aga lume tihedus ehk veevaru selles, märkis keskkonnaministeeriumi veeosakonna spetsialist Rene Reisner.
Viimaste mõõtmiste andmeil on lume tihedus valdavalt 0,26–0,31 g/cm³, mis tähendab, et ühes kuupmeetris lumes on kuni 300 liitrit vett. Arvestades sellist lume tihedust, võib ministeeriumi andmeil olla maapinnal kohati arvestuslikult kuni 20-cm veekiht.

Saarlastel spikker ees

Reisner ütles Oma Saarele, et Saaremaa on kõige põhjalikumalt kaardistatud piirkond Eestis ning ohtlikud kohad on kirja pandud varasemate üleujutuste põhjal. Seega on saarlastel sisuliselt spikker olemas, mida ja kus oodata võib.
“Üleujutuste osas on kõige ohustatumad rannikualad, seda suuresti ka ajuvee tõttu merelt,” selgitas Reisner, rõhutades, et lumesulamisveest tingitud ohte ei ole kunagi hinnatud. Samuti ei ole oluliseks peetud Saaremaa jõgedest tingitud üleujutusohte.
“Hästi palju sõltub ilmast, kui paistab palju päikest, siis osa veest aurab ära, ning see on väga oluline.”

Võimaliku üleujutusala sisse jäävad ka Kuressaare linna mereäärsed alad. Saare maavanema Toomas Kasemaa sõnul on maakondlikul kriisikomisjonil Kuressaare n-ö ohupiirkond varasemalt kaardistatud. “Oleme kokku leppinud, et kriisikomisjon koguneb, kui merevesi tõuseb 1,2 meetrit üle Kroonlinna nulli,” ütles Kasemaa Oma Saarele.
Sellest piirist alates on maavanema sõnul vajalik organiseerida rannaäärsete ehitiste kaitse ja võimalik on ka elanike evakueerimine, juhul kui elanikud seda soovivad. Lisaks on päästeamet Kasemaa kinnitusel kaardistanud suuremad pumbad ja nende rakendamise vajaduse.

Linnapea Urve Tiidus, kes on ühtlasi ka linna kriisikomisjoni esimees, ütles, et linn on võimalikuks kevadiseks veerohkuseks valmis ning eraldi töörühma üleujutusohtlike kohtade kaardistamiseks vaja ei ole, sest vastloodud kriisikomisjonil on ülevaade olemas. “Rõhutan siiski, et lumi sulab, jõed püsivad oma sängis, paanikaks põhjust ei ole. Selline on olnud talv ja kevad Eestis sajandeid,” sõnas Tiidus.

Lombid pumbatakse tühjaks

Kuressaare Veevärgi ja Linnamajanduse mehed tagavad Tiiduse kinnitusel, et kõik restkaevud oleksid vee äravooluks vabad ja sademevee süsteemid korras. Kus restkaeve pole, seal võivad mõneks ajaks küll veelombid tekkida, nentis linnapea, kuid kinnitas ka, et suured lombid pumbatakse vajadusel kindlasti tühjaks.

“Kuna linna tänavad on veel mõnda aega vesised ja lidrised, siis kummikud ja jalakäijaid arvestav autosõidukiirus on lisaabinõud, mida soovitada kevadise sula ajal ka Kuressaare linnas.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)