Tehumardi lahinguvälja mõõk plaanis üles vuntsida (1)

Tehumardi lahinguvälja mõõk plaanis üles vuntsida

LAHINGUVÄLI: Ehkki päris lahinguväli asub 1967. aastal avatud mõõgakujulisest mälestusmärgist mõnesaja meetri kaugusel, oli see Nõukogude ajal üks Suure isamaasõja lahingute olulisi meenutuspaiku.
Foto: Peeter Kukk

II maailmasõjas langenud sõdurite matmispaikade otsimiseks loodud Baltimaade mittetulundusühing palub Saare maavalitsuselt abi ja küsib luba korrastada Tehumardi lahinguvälja mälestusmärk ja hauatähised.

Baltimaade MTÜ Teises Maailmasõjas Langenud Sõdurite Rahvusvahelisteks Otsinguteks esindajad käisid maavalitsuses üleeile ning nende sõnul tuleks “Tehumardi mõõga” praod ja muud kahjustused kiiresti likvideerida, “et vältida obeliski edaspidist lagunemist”. Samuti soovitakse mälestusmärgilt eemaldada vanu õlivärviga tehtud kirjutiste jääke ja puhastada hauaplaate.

Organisatsiooni Eesti-poolne osakonnajuhataja Igor Tõrva ütles Oma Saarele, et ehkki nad ei ole veel kokku rehkendanud, kui palju monumendi kordategemine võiks maksma minna, soovitakse töödega igal juhul peatselt alustada. “Koht on ajalooline, seal võitlesid ja said surma nii Saksa kui ka Vene armee sõdurid,” rääkis Tõrva, kes on käinud ka koos ühingu juhtidega Tehumardil olukorraga tutvumas läinud aasta augustis.

Maavanem Toomas Kasemaa sõnul ei asu lahinguväli riigimaal ning seega pole ka tema võimuses anda luba seal toimetamiseks. “Saadame nende kirja edasi nii muinsuskaitsjatele kui ka Salme vallale,” ütles Kasemaa.
Saksa sõjahaudadega ja üldse Teise ilmasõja temaatikaga tegelenud Saaremaa muuseumi teadur Raul Salumäe tõdes, et erinevaid hauahooldajaid tuleb ikka aeg-ajalt ette, kuid tema hinnangul tuleb Tehumardi mälestusmärgi korrastamisse suhtuda ettevaatlikult – dolomiit kipub märgatavalt kuluma, kui selle kallal toimetada.
“Monument näeb oma praeguses loomulikus puutumatuses lausa üllatavalt hea välja,” sõnas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 95 korda, sh täna 1)