Saaremaa perenimede TOP-is juhivad Sepp, Mägi ja Saar (2)

Kui Eestis on kokku 222 perekonnanime, mida kannab vähemalt 500 inimest (mõnda nime koguni 5000), siis Saare maakonna perenimede TOP-i juhib kindlalt Sepp, mida kannab maakonnas 524 inimest. Tervelt 100 vähem on maakonnas Mägi-nimelisi kodanikke (424) ja kolmandal kohal on perenimedest Saar (359).

Perekonnanimesid, mida esineb harva ja mida kannavad üksikud inimesed – piltlikult öeldes üks perekond –, on maakonnas maavalitsuse kantselei nõuniku Avo Levisto hinnangul umbes 1600. “Päris palju on haruldasi nimesid tulnud võõramaalastega abiellunutega ning neid on “sisse toonud” ka näiteks siia kolinud soomlased,” märkis ta.

Regionaalminister Siim Kiisler laiendas sel nädalal laialdase kasutusega perekonnanimede loetelu. Tegemist on nimedega, mida kannab enam kui 500 isikut ning mida ei saa mõjuva põhjuseta nime muutmisel uueks nimeks võtta.
Avo Levisto ütles, et kindlasti ei maksa karta, et kui inimene soovib endale võtta ema või vanaema perekonnanime, siis seda teha ei saa.
“Kui ikka lähemad sugulased on soovitud perenimega, siis ei keela nimevahetamist keegi,” rääkis ta, lisades, et siiani ei ole nime vahetamisega maakonnas probleeme olnud ning laias laastus on tegemist siiski üksikjuhtumitega, mida aasta jooksul tuleb kümmekond.

Kõige rohkem vahetavad nime naised, mis on ka loogiline, sest abielludes võetakse traditsiooniliselt mehe perekonnanimi, kuigi on olnud ka vastupidiseid näiteid, kus mees võtab endale naise nime. Harvad on Levisto sõnul ka juhused, et naine pärast abielulahutust oma neiupõlvenime tagasi soovib – tekitab ju nimemuutus rea ebameeldivusi dokumentide ümbervormistamise näol.

Nimemuutust tuleb Levisto teada ette peamiselt kahel põhjusel: kui naine on abiellunud välismaal, kus tema nime ei muudeta ning siis saab soovi korral nimemuutuse ette võtta oma riigis; samuti on nime muutmise põhjuseks soov kanda oma ema või vanaema perekonnanime.
“Nime muutmisel on üheks motiiviks ka identiteediküsimus, kui inimene kannab näiteks selle perekonna nime, kellest ta tegelikult ei põlvne,” rääkis Levisto.


Saare mk top 10

1. Sepp 524
2. Mägi 424
3. Saar 359
4. Lember 284
5. Kuusk 265
6. Rand 223
7. Tamm 220
8. Väli 199
9. Koppel 189
10. Maripuu 184

Allikas: Saare
maavalitsus

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)