Nisu saagikuse maailmarekord ületab Saaremaa rekordi 2,4-kordselt (4)

Uus-Meremaa farmer Mike Solari püstitas nisusordiga Einstein nisu saagikuse maailmarekordi 15,64 tonni hektarilt, mis on ligemale 2,4 korda rohkem kui ametlik Saaremaa rekord.

AS-i A. Tammel kodulehe andmetel kasvas rekordsaak väga hea mullastikuga üheksa hektari suurusel põllul ja suurt rolli mängis ka ülisoodus ilmastik, parasjagu oli nii päikest kui vihma.
Eelmine rekord kolm aastat tagasi oli 15,36 t/ha (sort Savannah) ja kuulus samale mehele.

Eesti maaviljeluse instituudi taimekasvatuse osakonna erakorraline teadur Ingrid Kodis ütles Oma Saarele, et Eestis küündivad suuremad nisusaagid üheksa tonni kanti. Viljelusvõistlusel saadi 2008. aastal talinisu tippsaagiks 9,7 t/ha (Tartu mk, Männiku Piim, sort Olivin). Samal aastal saadi Tartu maakonnas suvinisu maksimumsaagiks 7,1 t/ha (Rannu Seeme, sort Trappe). Jõgeva sordiaretuse instituudi katselappidelt on saadud ka 12–13 t/ha.

Saare maakonna ametlik rekord on Valjala valla taluniku Kaido Kirstu viljelusvõistlusel saagiks saadud 6,6 t/ha (sort Trappe). Kirstu hinnangul võiks talinisu saagina Saaremaal saada vähemalt kaheksa tonni. “Olen ühe väikse põllu peal katsetanud ja saanud 7–8 tonni,” kinnitas Kirst.
Samas käib kõrge saagiga kaasas ka suurem rahaline risk, sest madala kokkuostuhinna (1,4–1,5 kr kg) korral jääb kasvataja kaheksatonnise saagiga Saaremaal Kirstu sõnul miinusesse. Kulutused väetisele, taimekaitsele jms ületavad saadava tulu. Lisaks on suure saagi puhul muudki riskid suuremad, näiteks suur lamandumisoht.

Rääkides Uus-Meremaal püstitatud maailmarekordi ületamisest, ei pidanud Kirst seda siinse mullastiku ja kliima tõttu võimalikuks. “Võib-olla kuskil lautade juures, kus annab pool meetrit sõnnikukihti panna, üks kord ka saaks, aga tavapäraselt mitte,” nentis Kirst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)