Halb tervis ei päästa küüditajat kohtu alt (2)

Halb tervis ei päästa küüditajat kohtu alt

 

Mitmeid kordi meedias esinenud väide, et 1949. aastal märtsiküüditamises osalenud Rudolf Sisask on halva tervise tõttu kohtuprotsessist vabastatud, ei vasta tõele. Kuna inimsusevastased kuriteod ei aegu, tuleb mehel sügisel taas kohtu ette astuda.

Kuressaare kohtumajast kinnitati Oma Saarele, et Rudolf Sisaski (fotol) ja Stepan Nikejevi kriminaalasi on kohtumenetluses ja kumbagi meest menetlusest vabastatud ei ole. Mõlema küüditaja kriminaalasi on määratud korduvalt kuulamisele (viimati Rudolf Sisaskil käesoleva aasta jaanuaris ja Stepan Nikejevil veebruari alguses).

“Kohtuistungid on edasi lükatud süüdistatavate ja nende kaitsjate taotluse alusel seoses süüdistatavate tervisliku seisundiga, mis ei ole võimaldanud neil määratud ajal kohtuistungil osaleda,” ütles kohtunik Kristel Pedassaar, lisades, et taotlustele on lisatud ka arstide väljastatud tõendid.
Uued istungiajad on menetlusosalistega kooskõlastamisel ja pärast seda avalikustatakse istungite aeg ka internetis avalikus kohtuistungite plaanis.

“Kõik, mis mul vabanduseks ütelda oli, ütlesin ma ära,” kinnitas endine julgeolekuteenistuse Muhumaa operatiivvolinik Rudolf Sisask eile Oma Saarele, viidates meedia vahendusel inimesteni jõudnud vabandustele, kus ta palus kogu südamest vabandust eesti rahvale tehtud halva eest.
1949. aasta märtsiküüditamise algusest möödub homme 61 aastat.

Märtsiküüditamise käigus saadeti Siberisse enam kui 20 000 Eesti elanikku, kellest noorim oli teadaolevalt 3-aastane Hiiumaa pisipiiga, vanim aga 95-aastane vanamemm Abja vallast.
Märtsiküüditamise aluseks oli NSV Liidu Ülemnõukogu 1948. aasta 26. novembril välja antud seadlus. NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Ministeeriumis koostati selleks spetsiaalne operatiivplaan “Priboi” (vene keeles “Murdlainetus”) .

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 135 korda, sh täna 1)