Võlakaitse seadus saab ilmselt tagasiulatuva jõu

Kuigi riigikogu erakondade ja mitmete teiste osapoolte koostöös ettevalmistatav võlakaitse seaduse eelnõu osas pole lõplikku kokkulepet veel sündinud, hakkavad seadusesätted tõenäoliselt kehtima ka varem sõlmitud lepingutele.

Eile oma seisukohti eelnõu osas tutvustanud Eesti Pangaliidu ja Sampo Panga juht Aivar Rehe märkis, et kuigi pangaliit sellist lähenemist ei poolda, on komisjoni üldine meelsus anda plaanitavale seadusele tagasiulatuv jõud.

Rehe selgitusel ei ole eelnõu osas lõplikke kokkuleppeid veel sõlmitud ja kaasatud osapooled esitavad omi ettepanekuid, kuid töögrupis on soov eelnõu riigikogu täiskogu ette viia suvel ja jõustada sügisest.
Pangaliit rõhutas, et eelnõu ei tohi anda avalikkusele signaali, et varem sõlmitud lepingutest tulenevad kohustused kustutatakse ja lepinguid pole vaja täita.

Eelnõu eesmärk on kergendada nende inimeste olukorda, kelle makseraskused on ajutised ja ületatavad. Muu hulgas peab kavandatav regulatsioon aitama neid, kellel on tekkinud probleemid mõne väiksema kohustuste täitmisega. Eelnõu peab leevendama olukorda, kus üks maksehäire toob kaasa jõuvõtted isiku suhtes, mis viivad ta üldistesse makseraskustesse, kuigi raskused oleksid leebemates võlanõuete sissenõudmise tingimustes välditavad.

Võlakaitse seadus puudutab kodulaenude kõrval ka teisi võlasuhteid. Sama regulatsiooni abil saab lahendada probleemi näiteks tasumata elektriarvega ja võlaga teisele eraisikule.
Plaanitav seadus annab eraisikule võimaluse taotleda kohtult võlgade ümberkujundamist. Kohus saab eelnõu praeguse versiooni kohaselt õiguse võlanõude tasumise tähtaja pikendamiseks ja õiguse anda luba nõude täitmiseks osade kaupa. Samuti on kavas anda kohtule õigus vähendada isiku kohustusi.

Ilmselt karmistab eelnõu vastuvõtmine pankade laenupoliitikat, seda eelkõige omafinantseeringu, aga ka laenumarginaali osas, märkis pangaliit. Samuti mõjutab see üldist äri- ja investeerimiskliimat ja võib olla surveks kinnisvarasektorile, kui seadus hästi tööle ei hakka ja vaid vähesed sellest abi saavad, mis viib sundmüükide suurenemiseni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)