
OMATEHTUD TUNNISTUSED: Lisaks vanemate tehtud tunnistustele tegid hinnetelehti ka lapsed ise. Oma tunnistust näitab 1.a klassi õpilane Luise.
Foto: Peeter Kukk
Saaremaa ühisgümnaasiumi juhtkond võttis vastu otsuse mitte jagada lastele veerandilõpus tunnistusi, kuna hinnete seisu saavad kõik arvuti vahendusel jälgida e-koolist.
“See on ikka lausa uskumatu,” ei suuda paljud lapsevanemad olukorraga leppida, sest eile said peaaegu kõik maakonna koolilapsed kätte tunnistused, kuid SÜG-i lapsed mitte. Seepärast võtsid ühe algklassi vanemad ennast kokku ja andsid ise lastele eile pidulikult tunnistused.
“Nii nagu vanemad saavad palka, saate teie täna oma esimesed tunnistused,” selgitas klassi ette astunud lapsevanem, jagades vanemate ühistööna valminud tunnistusi.
Vanemaid tegi kurvaks see, et ehkki nad tegid kooli juhtkonnale mitmeid ettepanekuid ja pakkusid koguni, et on valmis tunnistuste jagamist ise rahastama, ei ole nende juttu kuulda võetud.
Õpetajad otsustasid ühiselt, et lastele ühisgümnaasiumis tunnistusi ei jagata. Vanemad ei taha aga sellise olukorraga leppida.
“Lapsevanemad võtsid ennast kokku ja tegid lihtsalt lastele ise tunnistused, sest kooli juhtkond neid välja ei anna,” ütles ühe I klassi õpilase vanem Oma Saarele. Tema sõnul on kooli juhtkond väitnud, et e-koolist piisab küll ja igal veerandil saab hinnetelehe ka päevikusse kleepida.
Kuna kool ei saa mitte kuidagi kohustada peret internetiühendust omama, jäävadki paljudele lapsevanematele kooli juhtkonna seisukohad arusaamatuks. Vanematel on veel õhkõrn lootus, et ehk uuest õppeaastast midagi siiski muutub.
Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro eile Oma Saarele kommentaari anda ei jõudnud.
Minu arvates on koolitunnistusel väga suur emotsionaalne väärtus just õppurile, eriti algklassides. Järeldan seda enda ja oma lastelaste järgi. Ei ma saa aru, mis probleem sellel koolimajal nüüd tunnistuse täitmisega on? Printigu siis välja, kui käsitsi ei viitsi täita!
kui E- surmatunnistust nautima hakkad (vt mõni kommentaar ettepoole9
Mina olen küll oma tunnistusi vaadanud mõnuga, kui kätte satuvad. Iga hinde taga on emotsioon ja õpetaja. Ja mäletan, et erti suur rõõm oli, kui leidsin vanemate kooliaegsed tunnistused:) Mina olin tublim:D Aga tegelikult olen ma seda meelt, et algul võiks küll tunnistus olla iga veerand. Aga gümnaasiumis piisab, kui on aasta lõpus. Seal nagunii kõik hinded peal ja see kursuste süsteem nii keeruline, et hinded tulevad läbi aasta:)
5 aastat ootan vastust oma kirjale, mis saadetud nii direktsioonile kui direktorile.
Arvamusi seinast seina. Kommenteerijad võiksid oma nime all kirjutada, siis saaks neid objektiivselt arvesse võtta Hea lisamaterjal noorema astme vanemate poolt läbi viidavale küsimustikule, mis toob välja lastevanemate enamuse ootused. Kooli juhtkond saab neid arvesse võtta või eirata. Kool peab olema konservatiivne ja samas innovatiivne kuid see ei pea käima “üle laste ja nende vanemate peade”.
Vaja on uuenduste tegemisel kaasata neid keda see puudutab ja vaagida asju mitme mätta otsast. Praeguse olukorra võib kooli juhtkonna poolt vaadates vast kokku võtta sõnadega “küll oleks hea lapsi õpetada kui lapsevanemad ei segaks oma “nina toppimisega meie asjadesse””!
Mina tahaksin küll, et mu laps tunnistuse saab. See on nagu traditsioon ja selle saab kappi kaante vahele panna, ning siis mälestuseks hoida. Olen selle poolt, et lapsed saavad tunnistusi.
Mina, on olemas ka selline asi nagu printer.
Traditsioonid on inimeste loodud ja need on osa kultuurist. Saaremaal on lapsevanemad kooli asjadest eemal ja nagu selgub, nende ettepanekuid ei arvestata niikuinii. Tegelikkuses on lood sellised, kuigi lapsevanemad peaks olema suur jõud.
Lugege põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 27
Ega enam kõik õpetajad ei pane õpilase päevikusse ka ainete hindeid.Ainult e- kooli interneti lehelt saab. Vanemad ja vanavanemana tahaks tihti heita pilku saadud hinnetele otse päevikust.Ja tunnistused peaksid kindlasti antud olema ka veerandite lõpus. Mina olen oma tunnistused peaaegu kõik alles hoidnud alates 1946. aastast ,kui kooliteed alustasin. Ainult keskkooli lõputunnistust ei õnnestunud selle aja Leningradi instituudist tagasi saada.Ka osa laste tunnistusi olen säilitanud ise.Igapäevaseks tarbeks, üldvaateks kõlbab e-kool õpetajatele.Tunnistused jäägu!
Mina ei saa nüüd sellest kirjutisest aru – kord on kirjas ühtepidi, kord teistpidi.
Kas SÜG ei anna lastele tunnistusi peal veerandi läbimist või ka peale klassi läbimist? Kord on jutt, et veerandi lõpus ei saa tunistusi, siis jälle selline jutt et lihtsalt ei saa tunnistusi.
Toon aga välja Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 27′:
“§ 271. (1) Klassitunnistus ja õpinguraamat on dokumendid, mille kaudu kool teavitab õpilast ja vanemat I–III kooliastmel veerandi- ja aastahinnetest ning gümnaasiumiastmel kursuse- ja kooliastmehinnetest. Klassitunnistusele ja õpinguraamatusse kantakse vähemalt järgmised andmed:
1) kooli nimetus ja klass;
2) õpilase ees- ja perekonnanimi;
3) õppeainete kokkuvõtvad hinded või sõnalised hinnangud;
4) käitumise ja hoolsuse hinded, kui vastavalt § 27 lõike 1 alusel kehtestatud haridus- ja teadusministri määrusele hinnatakse ka õpilase käitumist ja hoolsust;
5) andmed täiendavale õppetööle jätmise, järgmisse klassi üleviimise või klassikursust kordama jätmise kohta.
(2) Klassitunnistus ja õpinguraamat kinnitatakse kooli direktori ja klassijuhataja allkirjade ning kooli pitseriga.
(3) Klassitunnistus on üheks õppeaastaks, õpinguraamat kolmeks õppeaastaks (üheks kooliastmeks).
(4) Klassitunnistuse ja õpinguraamatu vormi kinnitab kooli õppenõukogu.
”
Seega on koolide juhid ämbrisse astunud, jättes täitmata seaduse nõuded.
Kas Direktorit ei saadud kätte, või tal ei võimaldatudki kommentari anda?
Enne kui tuli räästasse pista, lugege ka sama seaduse § 7 läbi ja alles siis tõstke tüli!
Mimm, kas sa ise saad oma kommentaari sisust aru?
§ 27 ei ole ju öeldud, et tunnistust tuleb anda igal veerandil, võib ju tunnistuse anda ka õppeaasta lõpul, kus on peal kõik veerandihinded-ongi vanemaid teavitatud õpilase veerandi- ja aastahinnetest:-)
Asjatu kisa ja kära. Palgateateid saavad ka täiskasvanud elektrooniliselt
väga pooldan,ka mõttetud päevikud võiks ajalooks saada.osadel meist on ka pisikesed jäänukid esivanematest sabade näol,kuid keegi ei nõua,et kõik peaksid need tagasi kasvatama st neil,kellel kodus arvuti puudub,võiksid ka edaspidi päevikuid omada ja paberil hinnetelehti saada
Kuressaare Vanalinna kool ei ole sellel õppeaastal kordagi lastele tunnistusi jaganud paberi kokkuhoiu mõttes.Lapse veerandi hinded vaatab iga lapsevanem oma lapse hinnetelehelt E-koolis.Aasta lõppedes saavad nad mingi tunnistuse moodi värgi.
mida aeg edasi,seda ülbemalt kool käitub õpilaste suhtes! Koolipapad ja mammad võiks silmad lahti teha ja süveneda veidi,kas ikka kõik pered ikka saavad endile lubada koju arvuti ostu??????Äkki kool tahab ise siis soetada neile peredele arvutid,kes seda lubada ei saa,kui kogu hinnete info ainult e-kooli kaudu kätte saab ainult.
Küll need saarlased on ikka kohtlased, eks nii juhtub, kui kaua eraldatult elada ja omavahel sugu teha. Pole siis ime, et ei suudeta ülejäänud ühiskonnaga kaasa areneda. Saatku kirju ka Eesti Postiga ja käigu asju ajamas Tallinnas, sest internet on paha-paha. Jõudu!
ma küsiks selle kõige peale lastevanematelt, et kui tihti olete vaadanud oma vanu tunnistusi sellest ajast, kui ise koolis käisite ?? Pakun välja selline nostalgiahetk tekib kord 25 aasta jooksul, kui siiski.
Saarlased, kassa juures järjekorras köögutades palka ka äkki soovite kätte saada?! Nõmedaks ei tasu minna, ajaga tuleb kaasas käia! Prindi välja see paber, kui see sulle nii oluline on, lapsel on täiesti suva ja parem ongi, kui kiiresti ära harjub. Ülikoolis ei saa midagi paberil, isegi õppimine toimub IT-keskkonnas. Virisemise asemel võiks areneda!
Need vanemad võivad ju liiga kaua saare elanud olla, aga tegemist on kooli ja pere suhtlemise vormiga, mida kool ühepoolselt valida ei saa vaid ainult koos teise poole – vanemate ja lapsega.
Tunnistus on mõnele lapsele ainuke tunnsustus kooli poolt ja kui mõni siin võrdleb seda kirja saatmisega, siis loodan, et need inimesed ei näe mõtet ka klassipiltidel, lõpusõrmustel ning muul sellisel jamal. Feissbuukis kö olemas, onju.
Püsivat tasuta internetiühendust ja kõvasid kettaid kõigile. Ajakirjanik viitab hoopis olulisemale asjale – kool ei saa ühepoolselt otsustada, et igas kodus PEAB olema arvuti ja PEAB olema internet. Selge see, et enamusel on, kuid on neid kellel ei ole.
Volli polt toodud seaduselõik on hoopis omaette teema ja kui see aga haridusametnikke mõtlema ei pane, siis pole parata midagi.
Naudi siis e-koolitunnistust, e-abielutunistust, e-surmatunnistust, digiretsepti ja muud sellist seninkuni neid läbi juhtme näed. Naist ära ka võta, internetis neid küll. Ja arenemist sulle sovida ei saa, tundub, et oled oma minaga ühse lae saavutanud.
Kui inimesed TAHAVAD, PEAB iga elektroonilise registri pidaja väljastama seaduses toodud kirjeldusele vastava tunnistuse. Ükskõik kas abielu-, surma- või koolitunnistuse. Kes ei taha, see ei saa. Inimenest ei saa kohustada kasutama internetti seni kuni riik, või registripidaja (antud juhul siis SÜG) ei taga kõigile oma elanikele tasuta internetiühendust koos tasuta arvutiga. Nii lihtne ongi.
Nii mõnigi siin ilkujatest tahab piirata oma kaaskodanike õigusi. E-tulevik võib ju tulla, aga see ei saa olla kohustuslik.
Kui varem oli veerandilõpp selline pidulik päev – pidulikud riided seljas, kutsuti klassi ette, õpetaja surus kätt, kiitis tulemuste eest, andis tunnistuse ja kõik plaksutasid – siis nüüd jagas korrapidaja klassis veerandihinnetega pisikesed paberitükid laiali… ):
Inimesed, tee võiksite ju aru saada, et probleem on SELLES, et juhtkond ignoreerib lapsevanemate soove, olukorras, kus nood on ise valmis lahendusi välja pakkuma. Nagu artikkel ütleb: “Ehkki nad tegid kooli juhtkonnale mitmeid ettepanekuid ja pakkusid koguni, et on valmis tunnistuste jagamist ise rahastama, ei ole nende juttu kuulda võetud.” See ongi siis see paljukiidetud suhtlus kooli ja kodu vahel?? Lapsevanemad said aru, et tunnistus on lapsele oluline, ise mäletan ka, kuidas oli hea tunne veerandi lõpus, kui tunnistuse kätte said ja tundsid, et on palju tööd ära tehtud. Tundeid ja rõõmu tehtud töö üle ei saa internetti viia. Aga mida lootagi koolist, kus direktori suhtumise võtab kokku lause, et on Aro arvamus ja vale arvamus. Nagu direktor armastab öelda, kui ei meeldi, mine ära. Eriti “demokraatlik” juhtimisstiil.
Mis siin imestada.Ka maakoolides ei saa tunnistusi.Mis see SÜG siis teistmoodi on.Eks ta algul tegi tigedaks küll,aga klassi lõpus ju ikka antakse tunnistus.
Paljud maakoolid oleks nõus kindlsti tunnistusi andma kui saaks õpilased endale,ilmselt sulgemise hirmus ka kaks tunnistust,Head lapsevanemad uurigi ja kasutage võimalust,lisaks väike kool veel lapsesõbralik.
Ei saa ju endale ette kujutada, et kõik on võrdsed, kõigil on seesamune paljukiidetud ja paljukirutud internet, mingid traditsioonid ja seaduse järgimised peavad siiski jääma! Ja “mats” ärgu arvaku, et saarel pole piisavalt võimalusi interneti kasutamiseks, oled lihtsalt sõltlane, kellele “Undo” võimaluse puudumine võib olla tappev! Ja see ei maksa oluliselt rohkem kui kirjutada mõni number paberile, lisaks tippimisele INTERNETIS!
“Saaremaa ühisgümnaasiumi direktor Viljar Aro eile Oma Saarele kommentaari anda ei jõudnud.” On ka teisi isikuid, kellelt seisukohta ja selgitust küsida: õppealajuhataja Marek Schapel, Indrek Peil.
“Ja andke andeks, lapsed
ei arva sellest valge pluusiga piduslikust tunnistuse saamisest peale
algkooli osa ilmselt suurt midagi./…./Aga tihti on sellistes lugudes rohkem emotsiooni, kui sisu.” No aga jutt käibki sellest, et algkooli lastelt võeti ära ilus traditsioon, ja mis mõttes on sellistes lugudes rohkem emotsiooni kui sisu?? Antud juhul ju lihtsalt kool VILISTAS lastevanemate MÕISTLIKU pakkumise peale? Mida sa üritad siin sellist ebaloogilist käitumist õigustada?? Ja siis jääb veel direktoril õigust üle ka veel, kommentaari lihtsalt ei anna.
Igal koolil omad traditsioonid, klassitunnistuse jagamise on põlvkondade kaupa harjumus. Ehk oleks tõesti mõistlik teha koolil ja kodul rohkem koostööd, selgitada siis ka tunnistuse saamise tahe. Põhikooli õpilase vanemana näen tõesti hinded ja ka veerandi kokkuvõtted e-koolist. Vanem, kellel sellist võimalust pole, peaks siiski saama ülevaate talle sobival viisil. Ja andke andeks, lapsed ei arva sellest valge pluusiga piduslikust tunnistuse saamisest peale algkooli osa ilmselt suurt midagi. Ka nemad näevad e-koolis oma tulemused, päevik on selline seltsielu osa ja vorm-vähemalt meie kodus.
Aga tihti on sellistes lugudes rohkem emotsiooni, kui sisu.
Ilusat kevadet, vahvat koolivaheaega ja arukat uut algust.