ETKL taotleb piimamüügi- ja loomatapunõuete leevendamist (4)

Eestimaa talupidajate keskliit taotleb seadusemuudatusi, mis leevendaksid piima otseturustamise tingimusi ja võimaldaksid taluettevõtetel kodus loomi tappa.

Eestimaa talupidajate keskliidu (ETKL) peadirektori Kaul Nurme sõnul on ETKL saanud viimasel ajal hulganisti päringuid loomade kodus tapmise tingimuste kohta, samuti võimaluste kohta kasutada väikestes kogustes liha näiteks turistide toitlustamiseks turismitalus või lihtsalt müümiseks. Ehkki Eestis on loomade kodustes tingimustes tapmine ja toiduainete töötlemine regulatsioonidega piiratud, võib Nurme sõnul EL-i teistest liikmesriikidest tuua näiteid, kus toidu töötlemine väikestes kogustes on reguleeritud paindlikumalt ja vastavad nõuded on leebemad.

Kirjas põllumajandusminister Helir-Valdor Seederile teatab Kaul Nurm, et ka piimandussektorist on tulnud ettepanekuid leevendada piima otseturustusega seotud tingimusi, eriti kohustuslike analüüside tegemise sageduse ja analüüside eest võetava tasu osas.

“Ranged nõuded piima analüüsidele võisid olla mõistetavad aasta tagasi. Tänaseks on piima otseturustajad saavutanud kõrge piimakvaliteedi ja talupidajad on õppinud vältima piimakvaliteedi ja ohutusega seonduvaid riske,” osutab Nurm. Ta lisab, et otseturustuse konkurentsivõime säilitamise huvides oleks mõistlik vähendada kohustuslike piimaanalüüside võtmise sagedust ja proovide eest nõutavat tasu.

Selguse loomise huvides ja Eesti-siseste õigusaktide võimaliku läbivaatuse huvides teeb ETKL ettepaneku moodustada nii asjatundjatest kui ka asjaomaste huvirühmade ja riigikogu esindajatest töörühm. Töörühma väljundiks peaks olema argumenteeritud ettepanekud seadusandlike aktide (mis puudutavad loomade tapmist taluettevõtte tingimustes ning toidu väikekäitlemist ja otseturustamist, aga ka piima otseturustusega seonduvat) muutmiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)