2010. aasta pindalatoetuste väljamaksmine võib hilineda (4)

2010. aasta pindalatoetuste väljamaksmine võib hilineda

Foto: Raigo Pajula / Postimees

PRIA peadirektor Jaan Kallas (fotol) muretseb, et käesoleval aastal ei pruugi põllumehed pindalatoetust kätte saada tavapärasel ajal, st jõuludeks.

“Sel aastal võib see osutuda problemaatiliseks,” märkis Jaan Kallas hiljuti riigikogu maaelukomisjonis esinedes.
2010. aastal on riigieelarves sildfinantseerimiseks ette nähtud 6 miljardit krooni, kuid just selle aasta teises pooles tulevad Kallase sõnul suured väljamaksed riigikassast infrastruktuuriobjektide, kaitseobjektide, sotsiaal- ja regionaalfondi toetusteks. On selge, et 6 miljardist kroonist ei jätku kõigile taotlejatele tagasikannete tegemiseks, viitas PRIA peadirektor.

PRIA asedirektor Kertti-Airin Pärli ütles Oma Saarele, et PRIA vajab ainuüksi pindalatoetuste väljamaksmiseks üle miljardi krooni (lisaks jooksvad investeeringutoetused jne), mis moodustab riigieelarves olevast 6 miljardist kroonist päris märkimisväärse osa. “Samas on siis käes aasta viimane kuu detsember, eelarveaasta lõpeb ja kindlasti vajavad rahastamist ka teiste ministeeriumide sildfinantseeringud. Kui PRIA miljardi jaoks raha pole, siis pole,” lausus Pärli.

Seni on PRIA sildfinantseerimise taotlusi põllumajandusministeeriumi kaudu rahandusministeeriumile edastanud kaks korda aastas. Pärast toetuste väljamaksmist riigikassast esitas PRIA Euroopa Komisjonile kuluaruande ja sai Euroopa Liidult riigile tagasimaksmiseks vastava summa, mis vajadusel läks aga kohe uuesti toetuste väljamaksmiseks.

“Nüüd on see meil täiesti kindlalt keelatud, nüüd me peame kandma Euroopa Komisjonilt saadud raha kohe riigile tagasi ja küsima sealt siis uuesti,” selgitas Pärli. Probleem on aga selles, et seesama PRIA poolt tagasikantud raha võib soovitud hetkel olla juba teiste tahtjate vahel ära jaotatud.

Pärli rõhutas, et PRIA ja põllumajandusministeerium teevad omalt poolt kõik, et esitada sildfinantseeringu taotlused riigile õigel ajal ja vajalikes mahtudes. Praegu käivad läbirääkimised selle süsteemi kiiremaks muutmiseks selles mõttes, et PRIA-l tuleks sildfinantseeringu taotlusi esitama hakata hoopis sagedamini. Kuna pikemaajalisi reserve toetuste jaoks edaspidi enam pole, saab PRIA välja maksta just niipalju toetusi, kui raha parajasti on.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)