Maakonnamuuseumid pääsesid ühendamisest

Maakonnamuuseumid pääsesid ühendamisest

SAAVAD KERGEMALT HINGATA: Endel Püüa ja teiste maakonnamuuseumide direktorid saavad nüüd veidi kergemalt hingata, sest muuseumid jäävad iseseisvateks asutusteks.
Foto: Peeter Kukk

Pikka aega tuliseid vaidlusi tekitanud ühendmuuseumi moodustamise kavale tõmmati seekord kriips peale. Moodustama hakatakse hoopis muuseumide kompetentsikeskust, mille mõttekusele olid varem rõhunud ka maakonnamuuseumide juhid.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa, kes on mitu korda ka ajakirjanduses üles astunud ühendmuuseumi ideed kahtluse alla panevate artiklitega, ütles, et üleeilne maakonnamuuseumide juhtide kohtumine kultuuriminister Laine Jänesega andis kinnituse, et Eesti Rahva Muuseumi osakonna näol kompetentsikeskust tõepoolest moodustama hakatakse.
“Eesti Rahva Muuseumi juurde moodustatakse kompetentsikeskus ning sellist administratiivset ühendmuuseumi ei tule,” vahendas Püüa ministriga kohtumiselt saadud infot. “Praegu on küll suund võetud mitte administreerimisele, vaid toetamise peale.”

Olgugi et ERM-i juurde loodava muuseumide tegevust koordineeriva osakonna töö alguskuupäevaks on üles jäänud 1. juuni, on idee ise Endel Püüa sõnul veel väga toores ning üleeilsel koosolekul mõlgutati veidi mõtteid, et milliste valdkondadega võiks see osakond tegeleda.
“Näiteks võiks välja töötada muuseumipedagoogika, kogumispoliitika, igasugused normatiivid ja käitumismudelid, mis oleksid kõikide muuseumide tegevuse ühiseks aluseks. Seni on tegevuste hindamise puhul olnud selline subjektiivne arvamus või nägemus,” loetles Püüa, millega kompetentsikeskus võiks tegeleda.

Loodetavasti kaasatakse kompetentsikeskuse loomisse ka maakonnamuuseumide juhid. “Teisiti ei saa eilsest (teisipäev – toim) kohtumisest küll välja lugeda,” arvas Saaremaa muuseumi direktor, kuid lisas, et kindlasti peab asjal silma peal hoidma ning eelkõige ka ise õla alla panema, et uus asi saaks ikka loodud.

Pärast kuid kestnud vaidlusi oli üleeilne koosolek olnud rahumeelne. “Minister esines väga soliidselt. Ei süüdistanud kedagi, ei näidanud kellegi peale näpuga. Selgitas tekkinud olukorda,” rääkis Endel Püüa kohtumisest, tunnistades, et maakonnamuuseumide direktorid saavad nüüd veidi kergemalt hingata.
“Meie jaoks oli kõige tähtsam see, et maakonnas säiliks iseseisev riiklik asutus, mitte kellegi tõugata-lükata osakond,” märkis Püüa.

Kultuuriminister Laine Jänes langetas eelmisel nädalal otsuse luua maakonnamuuseumide arengu toetuseks ühendmuuseumi alternatiivina arutusel olnud kompetentsikeskus. Kultuuriministeeriumi teatel sündis otsus pärast põhjalikku analüüsi ning maavalitsustelt, kohalikelt omavalitsustelt ja siseministeeriumilt saadud tagasisidet.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)