Külas käis Ilona Martson Tähekesest

Külas käis Ilona Martson Tähekesest

LASTE LEMMIK TÄHEKE: Tähekese toimetaja Ilona Martson tutvustas sünnipäevakohtumisel lastele ajakirja ajaloost, tegijatest siis ja praegu, tegelastest ja teemadest.
Foto: Peeter Kukk

2010. aasta on lugemisaasta ja siia mahub palju tähtpäevi, mida saab lastele tutvustada. Märtsikuusse jääb ka emakeelepäev ning seekord ühitasime selle maakonna keskraamatukogus ajakirja Täheke 50. sünnipäevaga.

Külla kutsusime 15. märtsil Tähekese toimetaja Ilona Martsoni, kes rääkis lastele lähemalt ajakirja ajaloost, tegijatest siis ja praegu, tegelastest ja teemadest. Saime teada, et kui alguses oli Tähekese toimetuses ajakirja tegijaid 11 inimest, siis praegusel ajal on ainult Ilona ja kujundaja.

Lastele tegi nalja, kui toimetaja nimetas Tähekese kunagiste tähtsamate toimetajate nimed: Pukk ja Pikk, mis kõlasid nagu koomiksi tegelaste nimed. Ja loomulikult räägiti ka Tähekese nime saamisloost – eks see tuli ikka oktoobrilaste tähekese järgi, nii oli poliitiliselt korrektne, kuigi nimepanijad olla silmas pidanud ka taevatähekesi!
Paljud raamatud saavad alguse Tähekesest, alles hiljem kirjutab autor need lood raamatuks. Lapsed ise saavad samuti olla ajakirja tegijad, kui saadavad Tähekesele oma lugusid. Nii on olnud ajakirja algusaastatest peale.

Väga tähtis roll ajakirja sünniloos on ka kujundajal ehk kunstnikul. Lapsed said näha, missugune kujundus oli Tähekesel vanasti ja milliseks on see muutunud praegu. Raamatukogus on Tähekese näitusel väljas kõrvuti vaatamiseks illustraatorite originaallooming ja trükikojast tulnud, juba valmis kujundusega ajakiri.

Ilona Martsoni esitatud küsimusest, milliseid lugusid tahaksid lapsed Tähekesest lugeda, vastati, et ikka naljalugusid, anekdoote, õuduslugusid ja loomalugusid. Ilona rääkis, et vanasti olid Tähekese põhilised teemad lood laste elust ja sõpradest, erinevatest elukutsetest, rahvaste sõprusest ja Vladimir Uljanovist. Praegusaja lapsed ei teadnud viimati nimetatud tegelasest ja tema tähtsusest midagi, küll aga tuli tuttav ette Lenin – kuldne poiss tähekesekujuliselt rinnamärgilt.

Lapsed said mängida ka riimide äraarvamise mängu. Ilona luges Tähekesest ette luuletuse esimese rea ja teise rea alguse ja lapsed arvasid ära rea lõpuriimi.
Tähekese sünnipäevakohtumiselt sai iga laps kaasa ka ajakirja viimase, märtsikuu numbri mälestuseks toredast üritusest.

Liilia Virves
Saare maakonna keskraamatu-
kogu lasteosakonna juhataja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)