Saare paadid reklaamivad maailmas edukalt Eestit (15)

Saare paadid reklaamivad maailmas edukalt Eestit

HEA KVALITEET: Nii Helsingi kui ka Amsterdami messil kiideti Saare paadi head kvaliteeti. Saare41 oli Helsingis väljas eraldi pinnal.
Foto: Erakogu

Saaremaa väikelaevaehitajad on tänavu ennast näitamas käinud lisaks Tallinna meremessile analoogsetel kokkusaamistel Amsterdamis, Helsingis ja läinud nädalavahetusel Turus.

Vaatamata majanduslangusele on huvi saarlaste paatide vastu olnud suur. Nii tõdes Mark Muru (Alunaut OÜ), et tõi Hollandist kaasa päris mitmed koostöölepped, mis nüüd ootavad lepinguteks realiseerimist.
Amsterdami messil oli Muru sõnul kahesuguseid aluseid: lisaks traditsioonilistele väikepaatidele, millised valmivad ka Saaremaal, moodustasid teise osa väljapanekust päästepaate meenutavad alused, millega kohalikud kanalitel liiklevad. “Ehk saame ühe sellise valmis ka Kuressaare merepäevadeks, vaatame, kuidas see siin vastu võetakse,” sõnas Mark Muru.

Muru peab oluliseks, et nii Amsterdamis kui ka Helsingis kiideti saarlaste väikelaevade kvaliteeti, samuti seda, et messil suudeti äratada külastajates huvi Saaremaa vastu. Eriti tähelepanuväärne on see Hollandi puhul.
“Ega seal ju Eestistki suurt midagi teata, kui küsida, hakatakse lugema Leedust ülespoole. Saaremaast teavad vaid mõned meresõitjad, kes on siit mööda Soome läinud,” rääkis paaditootja, kes messil tutvustas lisaks oma paatidele Saaremaad, siinset merendust ning kohalikku ametikooli ja kolledžit, kus väikelaevaehitust õpetatakse. Muru loodab oma sõnul, et vähemalt Hollandist peaks saarde lähiajal turiste tulema – messil tundus säärane huvi olevat.

“Meie lõime Turu messil laineid just oma Saaremaa päritoluga,” avaldas Indrek
Aavik Vätta Puidust, lisades, et Soomes on Saaremaa teada-tuntud koht. “Kui esimesel messipäeval olid huvilised peamiselt eakam rahvas, kes nostalgiliselt meenutas isadeaegset paadiehitust, siis nädalavahetusel oli juba palju nooremat rahvast, peresid koos lastega, kes juba kindlalt teadsid, mida uurida ja vaadata.

“Soome merekultuur ja -traditsioonid on meist ikka absoluutselt jupp maad ees,” ütles Aavik, kes peab messidel käimist oluliseks just enda näitamise ja uute kontaktide loomise seisukohalt. Samuti saab messidelt head informatsiooni konkurentide toodangu, võimalike allhankijate ja komponentide tootjate kohta.

Saaremaa paadiehitajate sõnul “istuksid nad igaüks oma paadis” ja “tõmbaksid köit enda poole”, kui ei oleks Anni Hartikainenit, tugiisikut, kes koordineerib väikelaevaehitajate klastriarenduse ja kompetentsikeskuse projekti Kuressaare kolledžis ning on võtnud nõuks paadiehitajad ühe mütsi alla saada. “Tema meid ringi veab,” tunnistas Aavik.
Anni Hartikainen ütles, et ühiste pingutuste otseseks ja kõige olulisemaks tulemuseks võib pidada seda, et Saaremaa väikelaevaehitus on saavutanud tuntuse nii Eesti tasandil kui ka naaberriikides.

“Kuna tootjamaa maine on laevaehituses väga oluline müügiargument, muudab see siinsed paadid ja väikelaevad maailmaturul tunduvalt konkurentsivõimelisemaks, see omakorda loob regioonile täiendavaid võimalusi arenguks,” märkis ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)