Kool viib lapsed metsa õppima (7)

Kool viib lapsed metsa õppima

KAPSAID JA PORGANDEID KITSEKESTELE: Kuressaare Gümnaasiumi 10.b klassi õpilased Anet (vasakul) ja
Hanna olid metsaelanike jaoks kaasa võtnud kapsaid ja porgandeid.
Foto: Aare Laine

Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) Saaremaa puhkeala ja Kuressaare gümnaasiumi koostööleppe alusel saavad kõik KG lapsed õues õppides teadmisi juurde nii faunast kui ka floorast.

Õpilased ise on õues õppimisest vaimustuses, hinnates metsas või mererannas omandatud teadmisi väga väärtuslikeks.
Reedel tutvusid KG 10.b klassi õpilased RMK töötajate ning Järve turismitalu peremehe Aivar Koka ja perenaise Niina Kargi juhendamisel lumerohkes metsas metsloomade ja -lindudega. Õpilased ise olid kodust kaasa võtnud või lausa poest ostnud metsaelanike jaoks kapsaid, porgandeid ja muud toidukraami.

Järve talu peremees näitas õpilastele oma majapidamist, sealhulgas metsa all patseerivaid Šoti mägiveiseid ja aedikus jooksvaid metssigu.
Mitmekümnehektarilises metsas on mitu lindude toidulauda ja loomade söötmisplatsi. Mahalaotatud metsloomanahkadele ja künadesse said linnalapsedki kaasatoodud toidupalad poetada.

Aivar Kokk selgitas, et Järve metsas käivad pererahva pandud sööta nokkimas nii pisikesed metsalinnud kui ka suured sulelised kotkasteni välja. Hirved saavad Järve metsas heinatuusti puude vahelt kätte ja metssead on leidnud üles paigad, kuhu neile ninaesiseks pandud kartulikoored või muud toidujäägid.
Pererahvast õpilasekskursioonid ei sega. Aivar Koka sõnul teevad sellised külaskäigud neile ainult heameelt. “Mida rohkem lapsed loodusest teavad, seda rohkem oskavad nad seda hinnata,” ütles talunik.

RMK Saaremaa puhkeala juhataja Anu Metsniit oli ka ise õpilastega metsas. “See on nüüd juba teine aasta, kui Kuressaare gümnaasium on saanud õuesõppe projektile KIK-ist rahastuse. Eelmisel aastal käis kogu koolipere, 36 klassi, ühel päeval väljas õppimas,” rääkis Metsniit.
Saare maakonna koolidele viiakse õuesõppe päevi läbi kolmes kohas: Mustjala loodusmajas, Laugu metsavahitalus ja Mändjala loodusmajas. Õues õppimise kasutegurina tõi Anu Metsniit välja selle, kuidas spetsialistide juhendamisel looduses käimised on mõjutanud laste käitumisharjumusi.

“Seegi kord saavad õpilased uusi teadmisi loomadest ja lindudest. Nüüdsest nad teavad, kuidas neid rasketes oludes toita. Mida neile tuua ja mida mitte metsa tassida,” tegi metsandusspetsialist järelduse.
Kuressaare gümnaasiumi direktor Toomas Takkis peab koostöölepet igati positiivseks, märkides, et eriti tähtis on see linnalaste jaoks, kes loodusesse harvem satuvad.

Bioloogiaõpetaja Gerta Nurk, kes Kuressaare gümnaasiumis õuesõpet korraldab, tundis heameelt, et seni on kõik koostööprojektis planeeritu teoks saanud. “Väga sõbralikud ja professionaalsed juhendajad panevad kuulama ka kõige aktiivsema mürsiku,” märkis õpetaja Nurk. Tema sõnul on õpilased üllatunud Saaremaa eriilmelisusest, kõrgelt hinnates saadud kogemusi ning võimalust viibida kohtades ja olukordades, kuhu nad tavapäraselt ei satu.

“Sellistel loodusretkedel märkavad lapsed rohkem inimeste rumalust ja hoolimatust ning sealjuures on nad hakanud analüüsima oma käitumist,” kinnitas õpetaja.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 61 korda, sh täna 1)