300 näputööd kaheksast kihelkonnast

Läinud nädalal avati Kuressaare linnuse keldrikorruse näitusesaalis maakonna käsitöönäitus, millel nimeks “Loomine”. Ühtekokku on väljas 300 tööd, nii väikestelt kui suurtelt meistritelt, kokku on oma käsitöö linnuse näitusesaali toonud tervelt 100 inimest.

“Näituse mõte tekkis üle-eelmisel sügisel, aga ilmselt ei olnud aeg ja mõte küps,” avaldas üks ettevõtmise vedajaist Imbi Padar. Mittetulundusühing KadakMari on see kohalikke käsitöötegijaid ühendav organisatsioon, kelle eestvedamisel näputööd “keskpõrandale kokku” said.

Kui tihtilugu juhtub nii, et käsitöötegijate all peetakse silmas ennekõike tikkivaid-kuduvaid-heegeldavaid naisterahvaid, siis vastsel näitusel on väljas ka päris korralik hulk meeste töid – küll rauast, küll puidust. “Minul on heameel, et Lümanda kooli 3. klassi poisid on meil esindatud oma pajakinnastega,” avaldas Padar Oma Saarele, tõdedes, et just selle väljapaneku põhjal võib öelda, et maakonnas on väga head käsitöötegijad.

“Minu mure on ainult see, et kui öeldakse Saaremaa käsitöö, siis sageli mõeldakse vaid Muhu tikandeid ning oma kihelkonna mustrid on kahjuks unustusehõlma vajunud. Muhulased on ikka nii tublid, et nende lilltikand elab iga võimu ajal ja levib mandrilgi, lapsed ju kasvavad Muhus, lilltikand näpu otsas,” märkis Padar, kes loodab, et järgmine kord on maakonna käsitöönäitusel esindatud siiski erinevate kihelkondade mustrid.

Muide, seegi kord on käsitööesemete juurde kuuluvatel nimesiltidel päritolukohana kirjas just kihelkond. Ning väljas on töid kaheksast kihelkonnast. Vaatamiseks jagub näitusel küll sepiseid, puust esemeid, keraamikat, maalitud kive, küll tekstiili – viimase hulka loetakse nii kirkad lapitekid kui ka säravad kirikindad.

Lisaks KadakMarile aitasid näituse sünnile kaasa rahvakultuurikeskus, Talupood, Kuressaare ametikool, Tiina Jõgi ja Saaremaa muuseum. “Loomine” on linnuses avatud 23. maini.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)