Näljased metskitsed söövad haudadele toodud lilli (16)

Näljased metskitsed söövad haudadele toodud lilli

SÖÖDUD LILLED: Ehkki jänesed ja kitsed on ka varem tee surnuaiale leidnud, olevat lugu tänavu päris hull – kitsed on endale kalmistul sisse seadnud koguni magamisplatse.
Foto: Egon Ligi

Toidupuudus ja nälg on tänavu ajanud eriliselt palju metsloomi kalmistutele, kus nende elupäästjaks saavad leinavate omaste poolt haudadele toodud lilleõied.

Ehkki jänesed ja kitsed on ka varem tee surnuaiale leidnud, olevat lugu tänavu päris hull – kitsed on endale kalmistul sisse seadnud koguni magamisplatse.
“Inimesed on küll pahandanud, et lähedaste mälestuseks haudadele toodud kallid lilled on kadunud, ja alles on neist vaid rootsud, kuid võiks mõelda ka sedasi, et ehk päästis mõni lilleke mõnegi metsalooma hinge,” ohkas Kudjape kalmistuvaht Marika Jürisson.

Jürissoni sõnul oli alles sel nädalal juhus, kus kitseke oli näksinud ühele kalmule naistepäevaks ja surma-aastapäevaks toodud pika varrega roosi. Roosiõied olid ära söödud ka ühelt värskelt haualt, kuid krüsanteemid alles jäetud. “Kui inimene selle üle imestas, ei osanud ma muud arvata, et ehk sai loomakesel kõht roosiõitest täis ning krüsanteeme ta enam ei tahtnud,” rääkis kalmistuvaht, lisades, et tänavu on kitsed Kudjapel ära näksinud koguni jugapuu.

“Kui jahimehi on üles kutsutud metsas loomadele radasid tegema, siis on need rajad loomadele ilmselt selgeks õpetanud ka mööda kalmisturadasid liikumise,” arvas Jürisson, kes on leidnud haudadevaheliselt rajalt koguni kitse magamisplatsi.
Marika Jürisson palub inimestelt mõistvat suhtumist ja edastab lehe kaudu üleskutse, et inimesed tooksid kalmistuaia taha metsa toidujäätmeid – kartulikoori, õunu ja muud säärast.
“Üks naine tõi alles kõrvitsatükke ning need meeldisid loomadele väga,” teab kalmistuvaht.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)