Saaremaale suurt riigimaja ei tule

Eile arutati Saare maavalitsuses vabariigi valitsuse plaani luua maakondades nn riigimajad, milliseid kavatsetakse hakata rajama näiteks Harju- ja Läänemaal. Saaremaale tõenäoliselt üht ja suurt riigimaja ei tule, ehkki maakonnas on praegu 27 riigiasutust, mis paiknevad 26 majas.

Riigimaja kontseptsioon peaks Eesti Päevalehe andmeil tuleristsed saama Läänemaal. Sealse maavanema Neeme Suure ja omavalitsusjuhtide koostöös on kohalike riigiasutuste ühise töö- ja teeninduskeskkonna loomist ette valmistatud juba mõnda aega.

Saare maavanema Toomas Kasemaa hinnangul ei ole vähemalt esmasel hinnangul võimalik ega vajalik ehitada paljusid ametkondi mahutavat riigimaja. “Küll on esmalt võimalik inimestele teenuste pakkumiseks ühendada omavahel erinevaid omavahel seotud teenuseid,” märkis Kasemaa, lisades, et liikuma ei peaks mitte inimene mööda erinevaid riigiasutusi, vaid informatsioon või toimik riigiasutuste vahet.

“Näitena võib siin tuua planeerimistoimingute kooskõlastamise riigiametites, ehitustegevuse ning maatoimingute kooskõlastamise,” rääkis Kasemaa. “Praegu jookseb inimene oma toimikuga mööda riigiasutusi, mitte toimikut ei võeta ühes asutuses vastu ja ei tehta vastavaid menetlusi selle toimikuga riigi poolt,” tõi maavanem näite.

Kasemaa sõnul peaks asjaajamist lihtsustama riigi e-teenuste portaal ja aina lisanduvad võimalused suhelda riigiga elektrooniliselt. Siiski peab maavanem oluliseks lisaks e-keskkonnale füüsilise keskkonna loomist, kus inimene saab riigilt infot teenuste kohta ning kus tehakse ka lihtsamaid toiminguid. Infoliikumisel peaks Kasemaa arvates olema ka ühtne infotelefoni süsteem, mis kindlasti hõlbustaks kodanikel riigiga suhtlemist.

Eilsel kohtumisel maakonna riigiasutuste esindajatega räägiti ka asutuste praegusest paiknemisest, vaeti, kas neid oleks võimalik riigipindadele rohkem kokku tuua vastavalt teenuse liigile. “Ideid saime, kuid nendest on veel vara rääkida,” arvas maavanem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)