Tee sulgemine okastraadiga ei ole kuritegu (49)

Tee sulgemine okastraadiga ei ole kuritegu

ARMID KAELAL: Armid kaelal meenutavad Margole õnnetut okastraati sõitmist.

Möödunud aastal Pihtlas külavaheteel mopeediga okastraati sõitnud noor mees on pettunud, sest hoolimata veel praegugi tema kaela ja käsi “kaunistavatest” armidest otsustas Lääne ringkonnaprokuratuur kriminaalasja kohaliku memme vastu, kes rahu huvides tõkestas oma kodumaja eest möödamineva metsatee okastraadiga, lõpetada.

“Olin Mõisa majas selleks ajaks elanud poolteist aastat ning polnud eales kuulnud, et tee, mida kasutavad kõik kohalikud ja mida tuntakse vana
Pihtla maanteena, on kellegi eraomandis,” rääkis 21-aastane Margo Oma Saarele. Ta lisas, et teadis küll, et majas elab eakas inimene, kuid isiklikult polnud ta vana naisega varem kokku puutunud.

Et kohalikud seda teed kasutavad, kinnitas ka samas külas elav neiu, kelle sõnul sõidavad vanal teel väikesed lapsed jalgratastega ning seal käiakse ka hobustega. Ühtegi eravaldusele viitavat märki ei ole seal üles pandud.
Kohalikud inimesed ei mõista, kas maaomanikule on siis tõesti kõik lubatud ning miks eeldatakse, et kui noor mees kasutab sõiduriistana abimootoriga jalgratast, on ta kohe rahurikkuja ja kaak.

“Kindlasti oli see juhus, et mina sinna sattusin, kuna ma tavaliselt liiklen autoga ja teist teed pidi, aga tol ajal oli mul autokindlustus lõppenud ning nii sõitsingi mopeediga,” rääkis Margo, kes sõitis 5. augusti õhtul kella poole üheksa paiku mööda vana teed küla keskusse.
Umbes tund aega hiljem ei osanud ta arvata, et tema möödasõit oli osutunud sama tee ääres elavale memmele selleks viimaseks piisaks karikasse, mis sundis naist kardinaalseid samme astuma ja teed sulgema. 

“Õnneks läks okastraat katki, muidu oleksin ilmselt peast ilma jäänud,” arvas noormees. Haiglas tehti talle 36 õmblust ning selgus, et vaid 2 millimeetrit oli puudunud kabelimatsust – et traadiots oleks arterisse sattunud.
“Ta oli ikka üleni verine ja pilt oli päris kole, ma ei kujuta ette, kui ta poleks jaksanud meile tulla ja oleks sinna lebama jäänud,” rääkis neiu, kelle juurde noormees toona abi otsima läks. “Pärast esmaabi andmist viisime ta haiglasse.”

Haiglasse jäi õnnetu mopeedijuht nädalaks ning praegugi meenutavad toda koledat õhtut armid kaelal ja kätel.
Prokuratuur leidis aga, et memmel oli seaduslik õigus tema kinnistult läbi minev metsavahetee sulgeda, sest teeservituuti tema maatükile seatud ei ole.
“Kavatsen kevadel oma maa ka tähistada, sügisel olin haige, ei jõudnud, ning praegu, lumega ei saa,” nentis suvel tee okastraadiga tõkestanud eakas naine, kelle sõnul oli maamõõtja talle öelnud, et tema üksi võib sealt läbi käia.

Varem ei ole ta teed tõkestanud seetõttu, et lootis, et inimesed ikka inimese moodi käituvad ning ei käi teel ega tema õues paha tegemas ja rahu rikkumas. Rohkem 78-aastane naine juhtunust Oma Saarega rääkida ei soovinud.
“Võinuks vähemalt selle 3600 krooni välja nõuda, mis jäi minul haiguslehe tõttu saamata ning palju läks maksma mopeedi parandamine,” arvas Margo, kes on pettunud süsteemis, kus mitte kõik oma tegude eest vastutama ei pea.

Samal teemal: Oma Saar, 7. august 2009.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 87 korda, sh täna 1)