Gabriela Laaneti ehted jõudsid presidendiballile (9)

Gabriela Laaneti ehted jõudsid presidendiballile

EHTED JA NENDE AUTOR: Tavaliselt Gabriela Laanet palju ehteid ei kanna. Oma Saare palvel ehtis ta end seekord siiski uhkesti välja.
Foto: Erakogu

Hobi korras traadist heegeldustest ehete tegemiseni jõudnud Gabriela Laaneti looming ehtis president Ilvese vastuvõtul Eesti üht edukamat naissportlast Ksenija Baltat.

Kaugushüppe Euroopa valitsev sisemeister kandis Laaneti valmistatud hõbedast ja Swarovski kristallidest sõrmust, kõrvarõngaid ja käevõru.
Tallinna ülikoolis käsitööd ja kodundust õppiva Gabriela Laaneti ehetetegemine saigi suurema hoo sisse ülikoolis, olgugi et neiu juba lapsepõlves enda sõnul igasuguseid vidinaid meisterdas.
“Teisel kursusel oli meil niplispitsi kursus, mille lõputööks pidime kõrvarõngad tegema,” rääkis Gabriela. Kui tavaliselt tehakse niisugust asja lõngast või niidist, siis tema kasutas seekord traati.

“Sattusin nii vaimustusse, et kõrvarõngastele järgnesid juba sõrmused, käevõrud, kaelakeed ja prossid,” ütles ta. Alguses kasutas ta ehtekivide asemel lihtsalt plastmassi ja klaasi ning sõbradki olid juba kursis, et kõik katkised ehted tuleb Gabrielale tuua. Näiteks sai Kaie Rõõm-Laaneti ehetekomplekt tehtud vanaema katkisest merevaigukeest.
Nüüd kasutab Gabriela materjalina juba hõbedat, mida sobitab näiteks Swarovski kristallide ja merevaiguga.

Rahvusmustrid paeluvad

Mõtteis mõlgub Saaremaa ühisgümnaasiumi vilistlasel kodusaare-teemaline kollektsioon. Seal saaks kasutada näiteks auguga õnnekive, teokarpe, mere lihvitud klaasi.
Laanet mõtleb ka ehete sidumisele saaremaiste mustritega. “Rahvuslikud mustrid on rõivamoes väga populaarsed, aga mulle ei ole silma jäänud, et meie kodusaare mustreid oleks ehetes kasutatud,” mõtiskles Gabriela. Ehete niplispitsitehnika jätab pinna ruuduliseks ning sinna peale on hea tikkida.

Ise ehteid ei kanna

Noor ehtekunstnik ise iga päev palju ehteid ei kanna. Ainult kõrvarõngaid ja talle emotsionaalselt olulist ripatsiga kaelaketti. Tema meisterdatud ehetel on aga kujunenud juba arvestatav austajaskond.
“Esialgu tegin neid oma perele ja sõpradele kingituseks, aga siis hakkas juba tellimusi tulema siit ja sealt ning otsustasin oma ehetega laadale minna,” rääkis ta.

Nüüdseks on ta oma ehteid juba müünud koduülikooli jõululaadal, draamateatris, Delfi naisteka kirbuturul. Neid on ostnud ka Eesti üks mainekamaid flamenkotantsijaid ning üks pereisa varus oma naisperele jõulukingitusteks just Gabriela Laaneti ehteid.
Ehteid tahab ta meisterdada ka tulevikus. Tallinna ülikooli valis Gabriela oma sõnul just seetõttu, et Eesti kunstiakadeemia tundus talle esialgu natuke hirmutav. Nüüd on ta kindel, et kui ülikool kevadel läbi saab, läheb ta kunstiakadeemiasse ehtekunstniku eriala proovima.


Ksenija Balta jäi ehetega rahule

Ksenija Balta, kes kandis Gabriela Laaneti tehtud ehteid vabariigi aastapäeval president Ilvese vastuvõtul, ütles nende kohta vaid häid sõnu.
“Ma teadsin, et Gabriela teeb ilusaid ehteid,” sõnas ta, kinnitades, et tegu oli just spetsiaalselt tema jaoks valmistatud ehetega. Balta usub, et tema sõrmus, kõrvarõngad ja käevõru jäid silma nii mõnelegi inimesele.

Gabriela Laanet ise ütles ehete sünniloo kohta, et pakkus Ksenija Baltale välja, et kasutab hõbedat ja kristalle, ja sportlane jäi pakutuga rahule.
“Kuna tegin esimest korda ehteid presidendi vastuvõtu jaoks ja pabin oli sees, siis otsustasin teha tagasihoidlikumad ja õrnad ehted,” rääkis Gabriela.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 259 korda, sh täna 1)