Madal hinnaprognoos sunnib viljakasvatajaid külviplaane muutma (4)

Madal hinnaprognoos sunnib viljakasvatajaid külviplaane muutma

Foto: Tiina Luks

Hiljuti Baltic Agro korraldatud infopäeval käinud Saaremaa viljakasvatajad said kuulda ärevaks tegevat uudist, et viljahinnad tõotavad ka sel aastal jääda madalseisu, samal ajal kui väetisehinnad lähevad juba üles.

Valjala viljakasvataja Kaido Kirst (fotol) ütles, et kehvad uudised sunnivad viljakasvatajaid oma külviplaane niipalju kui võimalik ümber vaatama, sest näiteks odraga jääb sel aastal kindlasti miinusesse. “Õnneks külvikorra järgi läheb mul sel aastal palju maad rapsi alla, sest kui mingit ilmakatastroofi ei tule, siis üldiselt peaks rapsiga kasumisse jääma,” lausus Kirst, kelle sõnul on rapsi hind praegu teiste kultuuridega võrreldes soodsam.

Kaido Kirst lisas, et ka mitmed teised viljakasvatajad vaatavat kuuldavasti oma esialgsed plaanid ringi, et suurendada külvipinnas rapsi osakaalu. Kirst ise kavatseb suure osa saagist müüa tänavu fikseeritud hinnaga. “Arvan, et panen poole saagist juba üsna varakult lukku,” lausus ta.
Orissaare taluniku Aarne Põri sõnul temal plaanide muutmiseks eriti mängumaad ei ole, sest esmalt tuleb ikkagi lähtuda külvikordadest. Siiski on Põri võimaluse piires korrektuure külviplaanis teinud. “Praegusel hetkel rapsi ja nisu kasuks ja otra tuleb vähem,” sõnas ta.

Nii Aarne Põri kui ka Kaido Kirst on seda meelt, et tegelikult on seis nii kehv, et külvata polegi mõtet. “Kui vaadata, mis on kütuse- ja väetisehind ja mis on viljahind, siis ei ole enam midagi rääkida,” tõdes Põri, kelle sõnul sunnib külvi tegema vaid PRIA ees võetud kohustus. Kaido Kirstu sõnul on ta PRIA ees võetud kohustustega ennast viieks aastaks Euroopa Liidu orjaks müünud ja mingit valikut tegelikult ei ole. “Midagi peab maha panema, et PRIA rahule jääb, sellist raha, et toetust tagasi maksta, mul ei ole.”

Baltic Agro AS-i teravilja tootejuhi Lea Koremi sõnul pole praegu siiski veel lõplikult selge, milliseks teravilja kokkuostuhinnad sel aastal kujunevad. “Pool Euroopat on lume all ja mis sealt lume alt välja tuleb, ei tea keegi,” ütles Lea Korem. “Kui on külmakahjustused, kui on selline seis, et need kultuurid ja sordid ei ole harjunud selliste tingimustega, siis see võib anda igasuguseid signaale.”

Põhjusi, millest ühe või teise teravilja turuhind sügisel sõltub, on Koremi sõnul tegelikult väga palju. Näiteks on kaerahind praegu väga madal ja arvatakse, et keegi kaera külvata ei taha. Kui keegi aga kaera ei külva, siis läheb kaer kohe ka hinda, sest suured Euroopa hobusekasvatuspiirkonnad on kaerast vägagi huvitatud.

Lea Korem rõhutas, et kuna raps on võrreldes viljaga praegu väga heas hinnas, siis oleks tootjatel õige rapsihind juba praegu ära fikseerida.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)