Kriisikomisjonide moodustamine viibib (1)

Ehkki kõik omavalitsused pidid 1. märtsiks moodustama kriisikomisjoni, ei olnud üleeilseks Lääne-Eesti päästekeskusse kinnitamiseks saadetud veel ühegi kohaliku kriisikomisjoni põhimäärust.

Vaid Lümanda vald oli päästekeskusega ühendust võtnud, et täpsustada töö käigus kerkinud küsimusi.
Siiski ei ole kõik vallad istunud, käed rüpes, näiteks Orissaare vallavalitsus tegi otsuse kriisikomisjoni moodustamise ja põhimääruse kinnitamise kohta ära. Vallavanem Aarne Põlluääre sõnul tuleb komisjon 11-liikmeline, kaasates kõiki olulisi kohapealseid ametkondi.

“Oleme Lääne-Eesti päästekeskusega kriisikomisjoni moodustamise ja põhimääruse koostamise osas suhelnud,” kinnitas Lümanda vallavanem Jaanika Vakker. Tuletades meelde vallavanematele jaanuaris infopäeval soovitatut, on operatiivsuse ja otstarbekuse seisukohast mõistlik, et iga omavalitsus moodustab oma territooriumil kriisikomisjoni. “Oleme selle põhimäärust ka vallavalitsuse istungil arutanud, kuid kuna meile jäid mõned asjaolud selgusetuks, eelkõige “meie” komisjoni suhe territoriaalse ja regionaalse komisjoniga, tegeleme teemaga edasi,” rääkis Lümanda vallajuht.

Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep lubas, et hakkab teemaga tegelema tuleval nädalal. “Eelarve on praegu olnud põhiküsimus,” tunnistas ta, lisades, et kuna Leisis on praegu olemas riiklik päästekeskus, siis on nad kohalike kriisidega ka siiani kenasti toime tulnud. Ehkki Mõtlepa sõnul on süsteem praeguseni toiminud, ei tähenda see, et suurema võimaliku katastroofi korral ei peaks olema toimivat süsteemi kriisikomisjoni näol.

Valjala vallavanem Kaido Kaasik ütles kommentaariks, et ehkki neil on n-ö enda jaoks täpselt teada, kuidas mingil juhul käituda, kust millise probleemi puhul abi saada jne, ei ole nad kriisikomisjoni peale mõelda jõudnud, sest kõigepealt on tulnud korda saada valla eelarve. “Praegune kriisiküsimus on see, kuidas hoida majad soojad ja maksta inimestele palgad,” lausus Kaasik.

“Me väga loodame, et selle kalendriaasta sees on kõik omavalitsused kriisikomisjonidega kaetud,” ütles Lääne-Eesti päästekeskuse koordinatsiooniteenistuse juht Priit Laos Oma Saarele. Laose sõnul peavad vallad ise oma prioriteedid paika panema, nemad ootavad, et asjad liikuma hakkaksid.

Jaanika Vakkeri sõnul ootab Lümanda vald kindlasti ka suuniseid ja oskusteavet nii Lääne-Eesti päästekeskuselt kui ka territoriaalselt komisjonilt, “et omavalitsused ei peaks hakkama kõiki oma plaane nullist alates välja mõtlema”. Samuti on Vakkeri sõnul selgusetu, et kui vallas asub maakondliku tähtsusega ettevõte, tehas või muu objekt, siis kes peaks kriisiolukorras tagama selle toimimise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)