Hooldekodu hakkab küsima klientidelt erinevat kohatasu (4)

Hooldekodu hakkab küsima klientidelt erinevat kohatasu

SOE JA PUHAS: Sooja toa, kõhutäie ja hooldamise eest tuleb alates maikuust Kuressaare hooldekodus välja käia 7950–8700 krooni. Kui inimene tahab privaattuba, lisandub 1000-kroonine lisatasu ning siis võib kuutasu küündida 10 000 kroonini.
Foto: Peeter Kukk

Sihtasutus Kuressaare Haigla otsustas 1. maist muuta haigla hooldekodu voodipäeva maksumust ning hakkab kliente eristama, lähtudes hooldusvajadusest. Uued hinnad kehtivad vanureile, kes tulevad hooldekodusse alates maikuust.

Haigla hooldekodu juhataja Anu Kallas ütles Oma Saarele, et edaspidi maksavad inimesed teenuse eest, mida nad saavad.
“On selge, et kliendile, kes vajab ööpäevaringset intensiivset hooldust ja abivahendeid, kulub ka näiteks personali töötunde rohkem kui kliendile, kes krapsakalt endaga veel hakkama saab, ise ennast riide paneb ja söömas käib,” rääkis ta.

Kallase sõnul on hooldekodud mujalgi oma hindu klassifitseerinud ning kasutatud on nii eri hindu oma ja teiste valdade klientidele või on kohatasu maksumus sõltunud sellest, kui mitmekesi inimesed toas on.
“Meie otsustasime minna seda teed, et jagasime kliendid kolme astmesse,” selgitas juhataja.

Nii hakkavad I astme üldhooldusel olevad kliendid, kes on põhimõtteliselt iseseisvad ja tulevad enesega toime, maksma 265 krooni ööpäeva eest. II astme hooldusel olevad kliendid, kellel on piiratud iseseisev toimetulek (näiteks ei saa nad mingil põhjusel kõndida) ja kes vajavad ööpäevaringselt kõrvalabi, juhendamist ja järelevalvet, hakkavad maksma 270 krooni. Ööpäevaringsel intensiivsel hooldusel (ehk siis lamajad) hoolealused maksavad edaspidi ööpäeva eest 290 krooni.

Selle, millise astme hooldust klient vajab, määrab selleks puhuks moodustatav komisjon.
Anu Kallas lisas, et juhul kui inimene soovib elada üheinimesetoas (selliseid tube on praegu hooldekodus küll vaid üks), lisandub ööpäevatasule kuu lõikes 1000 krooni.

Juhataja märkis, et ehkki hooldekodu klientuur muutub, on praegu 2/3 inimesi nende majas nn lamajad, mis teebki hooldekodu kohatasu kõrgemaks võrreldes maakonna teiste samalaadsete asutustega.
“Personal on see, mis hinda tõstab,” tõdes juhataja, tuues näiteks, et Kuressaare hooldekodus hoolitseb 36 kliendi eest 13 töötajat, lisaks tegevusjuhendaja, kes on 2007. aasta lõpust saanud palka Kuressaare linna eelarvest. “Kohad on meil täis ja järjekorda ka praegu ei ole,” ütles Kallas.

1. maini kehtib Kuressaare hooldekodus ööpäevatasu 270 krooni, mis teeb kuu maksumuseks umbes 8100 krooni. Edaspidi tuleb aga krapsakamatel hakata hooldekodus elamise eest maksma 7950 krooni, kuid päris väetite hooldamise eest küsitakse juba 8700 krooni (arvestatud on 30-päevase kuuga). Nende jaoks, kes natukene hooldaja abi vajavad, ei muutu midagi.
Peale hooldustasu peavad kliendid ise maksma ravimite ja mähkmete eest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 29 korda, sh täna 1)