Otsused, mis mõjutavad kogukonna tulevikku

Täna hommikul läheb Saaremaal tööle paarkümmend tuhat inimest. Millise meeleoluga tööle minnakse? Kas inimesed saavad kindlad olla, et töökoht on alles ka viie ja kümne aasta pärast? Kuidas toime tulla, kui töö muutub?

Ebakindlus tuleviku suhtes on valdavalt põhjendatud, sest tulevikku ei suuda keegi ette näha. Saaremaal on ametlikult registreeritud töötute arv jõudnud 1990 piirimaile, mis on purustanud ka varasema, 1999. aasta märtsi suurima töötute arvu rekordi, mis tookord oli 1878. Töötute arvu kahekordistumine Saare maakonnas viimase aasta jooksul näitab, et täna on Saaremaal ettevõtluses rasked ajad.

Õnneks on meil Saaremaal olemas inimesed, kes suudavad anda tuleviku suhtes suurema kindlustunde – need on juhid ja ettevõtjad, kes kujundavad tulevikku. Mida rohkem on meil häid juhte ja aktiivseid ettevõtjaid, seda kindlamalt võib tunda maakonna iga inimene end tuleviku suhtes.
Kui kolmkümmend aastat tagasi avastati, et ettevõtlike ja juhipotentsiaaliga inimeste arv erinevates ühiskondades on erinev, aga alati suhteliselt väike, siis tänapäeval on selge, et ettevõtlike inimeste osakaal ühiskonnas on sõltuv mitmest faktorist.

Olulised faktorid on ühiskonna ülesehitus ja hariduse kvaliteet.
Ühiskonna ülesehitus tähendab seda, et kas on võimalus kõigil inimestel ühiskonnas ühtviisi edu saavutada, olenemata päritolust või sidemetest. Hariduse kvaliteet tänapäeval tähendab eelkõige inimeste võimete väljaarendamist. Infol põhinev haridusmudel on juba vananenud ja asendumas isiksusekeskse võimete arendamise mudeliga – seda esialgu küll ainult arenenud maades.

Uue haridusmudeliga maades on kümne aasta pärast ettevõtjaid ja juhivõimetega inimesi keskmisest tunduvalt rohkem ja tulemuseks on ettevõtlusaktiivsuse liikumine just nendesse kohtadesse maailmas, kus hariduse kvaliteet on kõrge.
Mida tähendab see kõik meie jaoks? Tulevik on kaugel, Saaremaa on väike, raha on vähe… On teada, et raha liigub sinna, kus on tegusad inimesed heade ideede ja tugeva teostamisvõimega. Meil Saaremaal on suhteliselt palju noori töövõimelisi inimesi.

Oleks vaid mõtteid, mida teoks teha!

Ilmselgelt on muudatused ettevõtete juhtimisel ka saarlastele osaks saanud – samas ei tea paljud juhid, kuidas muudatustega toime tulla. Kuidas juhtida, kui kriis on käes ja tulevik ebaselge? Juhilt oodatakse tasakaalukust, selgust tuleviku osas, võimet ka pingelises olukorras tasakaalukus säilitada.

Kas mõtleme sellele, kuidas muutuste ja kriisidega ka tulevikus hakkama saada? Juhtidelt oodatakse uusi mõtteid, paindlikkuse säilitamist ka konfliktses situatsioonis, võimet aru saada inimestest ja töötajate motivatsiooni tasemel hoida. Selleks, et teiste inimeste juhtimisega toime tulla, peab juht iseendaga hästi hakkama saama. Kuidas iseenda stressiga toime tulla, kuidas suurendada oma võimet teistesse rahu ja meelekindlust sisendada, kuidas mõjutada oma töötajate motivatsiooni?

Nende küsimustega peavad juhid aeg-ajalt koos tegelema. Kui sportimine õnnestub tavaliselt ikka teistega koos paremini, siis vaimne areng lausa vajab mõtete jagamist teiste inimestega.
Juhtimiskoolitus tänapäeval on eelkõige iseenda võimete arendamine teiste inimeste kaasabil. Inspireeriv keskkond selleks, et iseenda mõtted selgeks mõelda, teiste mõtted läbi hekseldada, oma võimeid analüüsida ja leida teemad, millega edasi tegeleda. Meie tulevik on meie kätes, kuid enne seda ja kõigepealt on see meie mõtetes.

Kohtumiseni 18. märtsil Saaremaal MTÜ Saaremaa Ettevõtjate Liit ja AS-i Invicta korraldataval koolituspäeval ”Juht, muutused ja toimetuleku strateegiad”. Registreerimisinfo www.seliit.ee , tel 45 20 570, info@seliit.ee .

Mihkel Pärjamäe
AS Invicta treener ja nõukogu liige

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 32 korda, sh täna 1)