Ehitusettevõtted läksid lossivallide pärast kiskuma (9)

Ehitusettevõtted läksid lossivallide pärast kiskuma

VAIDLUS VENITAB: Ehitusfirmade vaheline vaidlus võib hakata venitama lossivallide renoveerimist.
Foto: Peeter Kukk

Saaremaa muuseumi ettevalmistatav Kuressaare linnuse vallide renoveerimise suurprojekt sai tagasilöögi, sest riigihankel rahaliselt parima pakkumise teinud ehitaja Tesman on firma mittekvalifitseerimise vaidlustanud.

“Tegime üle kahe aasta riigihankel kõige parema hinna, kusjuures me ei pakkunud mingit Facio hinda, ja loomulikult seisame oma parima pakkumise eest lõpuni,” ütles ehitusfirma Tesman juht Lembit Soe.
Tesmani pakkumine oli Oma Saare andmeil 2,5 miljonit krooni madalam kui hankel järgmise soodsa hinnapakkumise teinud firmal. Kokku kulutatakse vallide renoveerimiseks kümneid miljoneid kroone.

Esialgu riigihanke hindamiskomisjon kvalifitseeris Tesmani pakkumise, kuid samal hankel osalenud OÜ Primus PR esitas sellele vaidlustuse. Primuse palgatud advokaadifirma Tepper & Partnerid osutas selles, et Tesmanil puudub hanke tingimustes nõutud piisav kogemus töödega looduskivist massiivsete müüride juures (viie aasta jooksul vähemalt kolm tööd).

Primus nõudis kogu “Kuressaare kindluse bastionaalse vööndi konserveerimise ja restaureerimise” riigihanke menetluse peatamist. Riigihangete vaidlustuskomisjon jättis Primuse vaide läbi vaatamata, sest hankija ehk Saaremaa muuseum jõudis enne Tesmani kvalifitseerimise otsuse tühistada.
Siiski ei tühistanud Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa Tesmani pakkumist mitte firma vähesele kogemusele viidates, vaid sellepärast, et Tesmani objektijuhi Rein Kallase personaalne muinsuskaitse tegevusluba oli 22. veebruari seisuga aegunud.

Saaremaa muuseumi projektijuht Tõnu Sepp ütles Oma Saarele, et kuigi Tesmani pakkumine oli rahaliselt parim, on dokumendi aegumine konkreetne asi ning seadus ei luba seal mingit mänguruumi. “Mis teha, nii need asjad käivad,” nentis Sepp.
Lembit Soe Tesmanist ütles, et Rein Kallasel oli litsents 2002. aastast ja ka nüüd oli taotlus selle pikendamiseks esitatud. Paraku ei jõutud pabereid korda ja enne tuli Tesmani diskvalifitseerimise otsus.

Lembit Soe lisas, et ta ei süüdista kedagi, sest ilmselt oli hankekomisjon kohustatud Primuse advokaadi märgukirja peale reageerima. “Mina komisjoni asemel ei oleks kiirustanud sellega,” lausus Soe. “Nad teadsid, et taotlus litsentsi pikendamiseks on sees ja paberid tegemisel.”
Tõnu Sepp selgitas, et edasine sõltub vaidlustuskomisjonist – kui nad võtavad Tesmani kaebuse menetlusse, hakkab asi venima, ja millal vaidlustega ühele poole jõutakse, pole praegu ennustada võimalik. “Tahaks siiski, et jõuaks enne kevadet ühele poole,” loodab Tõnu Sepp, et suve alguseks oleks riigihanke võitja teada ja saaks tegutsema hakata.

Andres Sepp, Ain Lember

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)