Ajakaja: Kevadine suurpuhastus

Kas te olete kunagi mõelnud, miks inimesed tahavad teha kevadist suurpuhastust? Miks seda nii pikalt kavandatakse, sobilikku ilma valitakse, vaba aega planeeritakse. Mu ühele tuttavale kingiti koguni jõuluks sõprade poolt abi kevadisel suurpuhastusel. Selles peab küll mingi nõiavärk peituma, sest koristamises kui sellises nähakse tavaliselt vaid rutiinset iganädalast kohustust.

Möödunud nädalavahetusel oli päike tubli, siin meie kandis ei andnud alla ja paistis vapralt terve päeva. Seetõttu hakkasid eriti selgelt silma talvega kogunenud tolmujäljed aknaklaasidel, talvel lambivalgel märkamatuks jäänud kas kohvi- või veinitriibud kapiuksel, küpsetamisel tekkinud rasvase auru jäljed ahjusuu juures. Ja kuigi põrandatelt on tolmu iga nädal päris usinasti võetud, oli vaibal ikkagi selline väheke räämas nägu. Ega seda muidu hooma, kui ikka vaid päikesevalguses, siis torkavad need varjatud plekid ja määrdunud kohad silma.

Hingega on sama. Kuidagi eriti valusalt annab kevadpäikese esimestel võimunäitamise päevadel tunda tahtmine vabaneda halbadest, kiuslikest, kadedatest mõtetest. Mitte kuidagi ei saa viha pidada või kellegi peale kuri olla, kui looduses kisub kõik helgemaks, paremaks, soojemaks… Hing, va salapärane paik, nõuab ka suurpuhastust. Mõtetes, tunnetes, suhtumistes…
Vabanemine on valus. Ja selle vabanemise käigus võib veel palju inetut ja räpast välja tulla, nii kui lumigi enne lõplikku sulamist muutub mõneks ajaks räpaseks, mudaseks, poriseks. Et siis lõplikult looduse ringkäiku tagasi minna ja teha ruumi uuele ärkamisele, uutele mõtetele, tunnetele.
Ega asjata öelda, et kevad on ärkamise aeg ja ka vabanemise aeg.

Vabaneb maa, vabaneb loodus, vabaneb ka inimene, kui soovib ja oskab seda tõepoolest. Millegipärast on see inimese vabanemine aga kõige keerulisem, kuigi inimene peaks ju olema kõige targem selles looduse ringkäigus. Ikkagi looduse kroon ju?
Seega – loodus annab võimaluse ja inspireerib, kutsub kaasa. Inimese tarkusest sõltub, kas seda kõike ka rakendatakse. Äkki tasuks siiski proovida?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)