Naistepäeva võlu ja valu – mida naised arvavad? (10)

Naistepäeva võlu ja valu – mida naised arvavad?

 

Ülehomme, 8. märtsil on naistepäev. Uurisin ligi 70 naiselt, mida nad ise oma päevast arvavad. Järgneva loo näited pärinevad kahest internetifoorumist, kus minu küsimustele vastas 51 naist.

Eriti huvitas see, kas nooremate naiste silmis on naistepäeva tähtsus vähenenud. Mis naistele meeldib ja mida ette heidetakse?

Lillelõhnaline ja tordimaiguline kevadekuulutaja

Minu kodu eelmisele perenaisele saadeti tema pika elu jooksul palju õnnitluskaarte. Olen need alles hoidnud ja nüüd otsisin nende hulgast peotäie naistepäevakaarte. Lilled neil tuletasid meelde, et talv on peagi läbi, ja mind tabas tohutu kevadeigatsus. Tänavusel talvel tundub kevade saabumine juba uskumatu. Imetlusväärne oli, et ligi 70 kaardi hulgas oli erinevaid 62. Enamasti olid need saadetud teiste naiste poolt, kuulutades rõõmsalt: “See kaunis päev kuulugu meile!”, kuid leidus ka meeste õnnitlusi nagu “Naistepäeval maga kaua, ole aastas kord ka proua!”.

Enamik naisi leidis, et naistepäev on tänapäevalgi tore tähtpäev. Paljudes peredes valmistatakse sel päeval pisut paremat toitu, süüakse kooki ja naised saavad lilli. Mitme naise jutust jäi kõlama mõte, et piisab väikesest siirast tähelepanuavaldusest, nt Tooks mees lillekese või niisamagi kallistaks ja ilusat naistepäeva sooviks.

Naistepäeva salasoovid

Mõned vastused andsid aimu naiste salajastest ootustest, millest mehed ilmselt ei teagi: Hirmus tore oleks, kui mees teeks midagi lihtsat – näiteks küpsetaks mulle koogi. Teine naine tunnistab: Ma jumaldan nelke, aga keegi ei kingi neid. Kui mees tooks naistepäeval nelke, siis annaksin talle kuldmedali.

Vahel on soovid arvatust lihtsamadki: Lilli on alati tore saada, kuid kui see peaks mehel ununema, siis kallistus on veel parem. Teinekord võib unistus olla märksa ebatraditsioonilisem: Hirmsasti tahaks, et mees lillede asemel hoopis uue fööni tooks. Kogu aeg räägin, et vana on katki, uut oleks vaja. Ega ta nagunii mõista. Enne 8-ndat seda siiski ostma ei lähe. Mõnikord on soov pealtnäha isegi vasturääkiv: Mul on sõbranna, kes naistepäeval ootab, et talle punaseid nelke kingitaks. Muidu talle nelgid ei meeldi, aga just sel päeval ja just punased – see on komme, mis on peres olnud juba aastat 20! 

Päev naistele, sõltumata east ja staatusest

Naistepäevaga seotud lapsepõlvemeenutused pakkusid äratundmisrõõmu, sest mäletan minagi, kuidas isa tõi lilled emale, vanaemale ja minule – toob praegugi. Küllap see seob pere naisi omavahel. Seda kirjeldasid ka mõned vastanutest, nt Väiksena oli tore, kui isa kinkis lilli, nelgid olid põhilised.

Nii uhke tunne oli! Alati läksime ema ja õega kontserdile ja pärast sõime kodus torti. Tüdrukutes tekitas see suurt rahulolu: Isa tõi alati emale ja mulle lille ja oi kui uhke ma olin, et mind ka naiste ridadesse loeti. Kui
uurisin, kuidas toimitakse nendes kodudes nüüd, selgus, et mitmetes peredes saavad tütred nüüd samamoodi lilli. Paar naist saavad endistviisi lilli oma isalt ja äialtki, kuid oma mehelt mitte.

Aktiivselt tähistatakse naistepäeva ka töö juures, nt Töö juures organiseerivad mehed naistele lilled ja koogi. On ka naisi, kes kunagi emaks ei saa, ja siis on neilgi üks tähtis päev aastas. Viimane mõte annab naistepäevale kuhjaga sisu juurde.

Naistepäeva puudujäägid

Naised, kes vastasid mu küsimustele internetis, olid avameelsemad. Äkki aitab kogu tõe rääkimine mõned ebakõlad ülehomseks lahendada?
Naistepäeva juures leidis puudusi 16 naist, näiteks peetakse seda iganenud vene kombeks. Sellele vaieldakse vastu, nt Kindlasti pole naistepäev nõukaaegne. Elan Lõuna-Euroopas ja siin saab terve naispere lillekimbu ja laud on pidulikum. Eks naisi hinnatakse ikka igal pool.

Ajaloos on naistepäeva algust seostatud USA 1848. aasta reformidega, kui naised said mitmeid õigusi ja vabadusi. Konkreetsed ettepanekud nn naiste solidaarsuspäeva tähistamiseks pärinevad aastatest 1909–1910. Juba 1911. aastal peeti seda Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja Taanis, 1913. aastal ka Venemaal. Algusaegadel oli naistepäev tugevalt poliitiline ja just see kõrvalmaitse ei lase mõnel naisel sellest täit rõõmu tunda, mis siis, et ajaga on see maik kadunud.

Naistepäevale heidetakse ette ka liigset kommertslikkust, öeldes nt Kui hakata kõikideks “tähtpäevadeks” kinke tegema, siis võib laostuda. Oleneb millised on ootused, alati on võimalik kaubanduslikke nõkse ka üle kavaldada: Lillepoed on juba kinni, kui mees koju jõuab, ta on mulle ise lillekese meisterdanud.

Naised ihkavad lilli sagedamini kui kord aastas

Mis seal salata, põhiline nurin käibki meeste ja lillede ümber. Mõned avameelsed pihtimused: Mees sellistest päevadest lugu ei pea. Sel aastal ütles mees juba varakult, et mingeid lilli ei saa, kuna need on sel päeval liiga kallid. Järgmine: Kurvaks teeb, et pean tähtpäevi üksi ”tähistama”. Tööl mehed toovad lilli, aga see pole ikka see… Veel: Kunagi oli see päev tore: toodi lilli, mees ostis tordi, teinekord tegi väikese kingituse. Nüüd on see nagu ”sunnitud püha”. Kui lilled tuuaksegi, siis rohkem seetõttu, et neid peab tooma. Huvitav, et naistepäeva ja selle tähistamist nähakse kohustuslikuna nüüd, kus see on just täiesti vabatahtlik.

Sunduse maik ongi see, mis naisi enim häirib, nt Kui mees sind ainult ühel päeval aastas justkui kohustuslikus korras meeles peab, siis on küll kahju. Kolm naist ütleb kui ühest suust: Miks peaks mu mees tooma mulle lilli sellepärast, et olen naine? Samas paljud naised tea-tavad vastupidist: Mõnus on end kord aastas eriti õrna ja naiselikuna tunda.

Üks tuttav naine ütles kunagi, et olulisel kohal elus on lähenemisviis. Kui mees kingib naisele punase roosi, siis hävitaks naise intelligentne juurdlemine selle üle, kuidas seeme idanema hakkas, millest sai õis oma punase värvi, kuidas toimus fotosüntees, ja muu sarnane teemaarendus roosi ilu. Ratsionaalne lähenemine elule võib selle võlu rikkuda. Kas oled valmis elu nautima selle täies ilus? Samamoodi võiks lihtsalt ilusaks pidada nii naistepäeva lilli kui ka seda päeva ennast.

Ilusat naistepäeva!

Kristiina Maripuu
arvaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 243 korda, sh täna 1)