Waldia pidas sünnipäeva (1)

Waldia pidas sünnipäeva

PAARKÜMMEND AASTAT LAULURÕÕMU: 20-aastaseks saanud Waldia kooril on kindel koht Valjala valla kultuurielus.
Foto: Aare Külaots

Oma 20. sünnipäeva koos Eesti Vabariigiga pidanud Valjala segakoor korraldas läinud nädalavahetusel sünnipäevapeo, kuhu oli kutsutud lisaks praegustele ja endistele kooriliikmetele ka palju sõpru, kes on koori käekäiku omal moel mõjutanud.

Koori president Toomas Kask nentis, et kakskümmend aastat tagasi võisid koori asutajaliikmed olla küll noored ja rumalad, aga nad olid ka kindlad, et puberteet on möödas ja osatakse kõike, tehakse õiget asja.
“Eesti vabariigi vaimust on meie koori elu paljuski ka kantud olnud. Meie koor on Eesti nägu,” kiitis koori arengut Kask. Tänusõnu jätkus ka kooriliikmete abikaasadele ja teistele pereliikmetele, kes sageli kella vaadates koorilisi koju ootavad küll lauluproovist, küll laulupeolt või hoopis välisreisilt.

Koori ajalugu on tihedalt seotud Valjala valla kultuurilooga, ikka on esinetud suurtel ja tähtsatel sündmustel. Kui koori esimest kroonikaraamatut kirjutas nüüdseks linnaprouaks hakanud Liana Suurem, siis tänasel päeval on ameti üle võtnud tema vanem õde Aire.
Waldia esimene kokkusaamine oli 18.02.1990, siis oli lauluhuvilisi 52. Esimesel esinemisel 8. aprillil 1990 oli Valjala kirikus laulmas 43 kooriliiget (tänasel päeval on kooris aktiivseid liikmeid 25).

Esimestel aastatel esinetigi rohkem kirikus ja kogudusele. Koguduse õpetaja Hannes Nelis kiitis ka praegust koostööd kooriga: “20 aastat on ühe kollektiivi jaoks juba märkimisväärne iga, hea meel on, et te pole vaatamata sellele, mis meie ümber toimub, ära väsinud – olete ikka tahtnud kokku tulla.”
Vallavanem Kaido Kaasik leidis, et Valjala vald on üks õnnelik vald, meie kultuuritraditsioonid ulatuvad sajandite taha. “Valjala vallas on alati armastatud laulda, tantsida, pilli mängida,” ütles Kaasik ning andis koorijuht Õie Pärtelile valla poolt ka tänukirja.

“Laulule eelneb üks helin, olgu see siis mõtetes või südames. Ja siit ma jõuan kõige tähtsama asjani: Valjala koor on minu jaoks Valjala süda – südamest pääsevad välja tunded, helid, rõõmud… Ja koor on just selleks kohaks, kus alati jagatakse seda rõõmu, see pakitakse kokku, sellega reisitakse kuhugi kaugele maale, suurde linna, tähtsatesse kohtadesse. Ja usun, et läbi selle südamliku olemise, rõõmu pakkumise on kõik need inimesed, kes on saanud 20 aastat või vähem selles kooris laulda, sellest südamlikkusest osa saanud,” kõneles koori ristiisa Gustav Kutsar.

Sille Lapp
Valjala valla haridus- ja kultuurikomisjon

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)