Põllumehed taotlevad võimalust kevadtöödeks laenu saada

Viidates keerulisele majandusseisule ja otsetoetuste lisamaksete vähenemisele, palub Eesti põllumeeste keskliit põllumajandusministeeriumil leida võimaluse kevadtööde täiendavaks rahastamiseks Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) sihtprogrammist 100 miljoni krooniga.

Eesti põllumeeste keskliidu juhatuse esimees Üllas Hunt ütles Oma Saarele, et tegemist on hooajalise laenuga, mida põlluharija saab võtta kevadtöödeks ja maksab sügisel saagi pealt tagasi.

Möödunud aastal kasutasid põllumehed MES-i vahendeid põllumajanduslikeks kevadtöödeks 73,4 miljoni krooni eest, mida oli prognoositust oluliselt vähem. “Ei juletud enam nii julgelt laenu võtta, sest puudus kindlus, mis sügis toob,” rääkis Hunt. “Tänavu on see võib-olla isegi võimendunud, sest teravilja poole pealt on hinnad ikka maas.”

Orissaare viljakasvataja Aarne Põri sõnul peab iga põllumees ise otsustama, kas ta riskib kevadtöödeks laenu võtta, kuid nii Põri ise kui ka mitmed teised Saaremaa viljakasvatajad on varem seda võimalust kasutanud.

Aarne Põri andmetel on hinnaprognoosid 2010. aasta saagile praeguse seisuga mullusest veelgi nutusemad. Samas võivad siin-seal maailmas aset leidvad looduskatastroofid vilja hinda kergitada. “Ootame sula ära, siis on näha, mis Saksamaal hinnad teevad,” ütles Põri.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)