Pilguse laht jäetakse kinni kasvama (9)

Keskkonnaministeerium ei tervita Saarte kalurite ühingu pakutud ideed avada mereveele vaba juurdepääs Pilguse lahte, et taastada seal merisiia kudemisalad ja asurkond.

Saarte kalurite ühingu esimees Hillar Lipp pakkus ministeeriumile välja mõtte avada merisiia asurkonna ja koelmute taastamiseks Saaremaal mereveele vaba juurdepääs Pilguse lahte läbijooksu kaudu. 25–30 aastat tagasi oli läbijooks voolavalt lahti ning merisiig tuli lahte kudema, mis andis võimaluse seal aktiivselt kala püüda.

Kandunud liiva tõttu on vee juurdevool lahte praeguseks sulgunud ja toimub Pilguse lahe aktiivne kinnikasvamine.
Oma Saar palus Hillar Lipu väljapakutud ideele kommentaari keskkonnaministeeriumilt. Keskkonnaameti looduskaitsebioloogi Tõnu Talvi koostatud vastuses öeldakse, et Pilguse lahe näol on tegemist moodustuvate rannikulõugaste ehk reliktsete rannikujärvedega, mille kujunemise protsess on käimas. See Saaremaa lõuna- ja läänerannikul tavaline maastike evolutsioon võtab aega aastasadu ning on Talvi sõnul põhimõtteliselt pöördumatu.

Pilguse lahe taastamine või tehislik ümberkujundamine merisiia kudemisalaks on kindlasti ebareaalne ja põhjustab sealsetes looduslikes ökosüsteemides raskesti ennustatavaid negatiivseid tagajärgi, leidis Talvi.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 57 korda, sh täna 1)