Arhitekt Aunin: Raekeskus ei kuulu parimate tööde hulka (4)

Noore arhitekti preemia 2009 pälvinud arhitekt Martin Aunin tõdes, et 2003. aastal Kuressaares valminud ja üksjagu poleemikat tekitanud Raekeskus tema paremate tööde hulka ei kuulu ja jääb oma tasemelt neist väga kaugele.

“See oli suhteliselt problemaatiline objekt, teate seda isegi,” ütles Martin Aunin. “Töö on töö, aga see, kuidas ta realiseerus, on hoopis teine teema, ja see ei olnud minu teha.”
2003. aastal kirjutas Eesti Ekspressi lisa Areen Kuressaare Raekeskuse kohta, et arhitekt Martin Auninil oli idee teha hoone võimalikult läbipaistev ja õhuline. Paraku paigaldasid tellija ja ehitaja klaasseina asemele tummseinad ning õhulisusest pole jälgegi. Muudeti ka teisi olulisi detaile.

Ka tollane Kuressaare linnaarhitekt Lilian Hansar tõdes 2003. aasta suvel, et võrreldes detailplaneeringuga ja arhitektuurivõistluse lahendusega on Raekeskuse hoone arhitektuurne lahendus muutunud – ehitusalune pind on suurenenud, muutunud on ehitusmaterjalid, hoone kuju ja iseloom. Võrreldes ehitusprojektiga, tehti hoone ehitamise ajal linnaarhitektiga kooskõlastamata muudatusi.

Martin Aunin on seisukohal, et projektiga võrreldes aset leidnud muutused tulenesid suuresti hoone funktsiooni muutumisest – plaanitud kaubanduskeskuse asemel rajati tavaline toidukauplus.
“Ta oli ka algselt küll kaubandushooneks mõeldud, aga mitte selliseks lihtsaks selveriks,” sõnas arhitekt.

Samas võib Aunini sõnul öelda, et logistilise poole pealt (hoonealuse parkla ehitus) on Raekeskus hästi välja kukkunud.
“See on positiivne, kui arvestada, et väikelinnas on tavapraktika ehitada suur parkla maja ette ja kogu lugu.”
Martin Aunin kinnitas, et arhitektikarjääri jooksul pole ta üldiselt pidanud oma projektides palju mööndusi tegema.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 43 korda, sh täna 1)