Liiniparandajail tuleb põllumehele tekitatud kahju hüvitada (8)

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja energia ülekandega tegelev OÜ Elering leiavad, et maa- ja metsaomanikul on õigus nõuda hüvitust, kui tema varandusele on tekitatud kahju elektriliinide ehitamisel või remontimisel.

Novembris Kuressaares Meri spaas toimunud maaeluseminaril rääkis Valjala talunik Kaido Kirst, kuidas Eesti Energia ettevõte viljapõldusid läbivaid elektriliine remontides sageli läbi vilja sõidab ning kahju korvamisest ei ole juttugi.

2009. aasta detsembris pöördus ka üks Harjumaa elanik keskkonnaministeeriumi poole, soovides vastust, kas Eesti Energia on kohustatud pärast kõrgepingeliinide trassi väljaehitamist liinidealuse põllumaa korrastama. Kodaniku sõnul oli tema põllumaa pärast kõrgepingeliinide väljaehitamist täis sügavaid rasketehnikaroopaid, mida tuleb täita. Eesti Energia suhtus kodaniku väitel tema muresse aga üleolevalt. Keskkonnaministeerium edastas kodaniku järelepärimise majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, kelle valitsemisealas on muuhulgas ka energeetika- ning ehitus- ja tehnoloogilise arendustegevuse alased küsimused.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna nõuniku Rasmus Ruuda sõnul leiab ministeerium, et kui kellegi eramaal on tehtud mingeid töid ja sellega on maad rikutud, siis tuleb maa teha korda. “Täpselt samamoodi nagu teeb kaitsevägi alati korda selle, mille nad on õppuste käigus ära rikkunud,” lisas Ruuda.

Üle-eestilise 110–330 kV elektrivõrgu arendamise ja käitamisega tegeleva OÜ Elering kommunikatsioonijuht Kunnar Kukk ütles, et kahju korral peab maaomanik võimalikult kiirelt ja mõistliku aja jooksul pöörduma kirjalikult Eleringi poole ja lisama võimalusel ka fotod. Esmalt selgitab Elering välja, kas tegemist on Eleringi liinidega või kuuluvad liinid jaotusvõrgule. Lisaks Eleringile, kes haldab elektrienergia põhivõrku ja on alates 27. jaanuarist iseseisev ja riigile (läbi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi) kuuluv ettevõte, haldab liine ka Eesti Energia jaotusvõrk.

Kuna Elering ise liine ei ehita, siis enamasti on tegu alltöövõtjate tekitatud kahjudega, mille hüvitamine on õigustatud kahju puhul reeglina lepingutesse sisse kirjutatud (nii hoolduse kui ka liiniehituse puhul), ja garantiiaeg on enamasti aasta.
Kahju selgitamiseks käsitletakse iga juhtumit eraldi, st kui kahju on tehtud näiteks metsale, tuleb seda kahju sõltumatult hinnata, samuti maale/viljale tekitatud kahju.

Sama loogika kehtib ka siis, kui maaomaniku varale on kahju tekitatud remonditööde käigus, selgitas Kunnar Kukk.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 41 korda, sh täna 1)